Po raz pierwszy w białoruskim sądzie zapadł wyrok za udział w wojnie po stronie prorosyjskich separatystów w Donbasie. 29-letni mieszkaniec Postaw (obwód witebski) wielokrotnie publikował na swoim profilu w jednej z sieci społecznościowych zdjęcia z Doniecka, na których uzbrojony po zęby pozował z czołgami i transporterami opancerzonymi.

Gdy przyjechał na Białoruś, by odwiedzić żonę i dziecko, został aresztowany przez białoruskie służby i oskarżony o „udział w konflikcie zbrojnym na terenie obcego państwa". Początkowo postawiono mu zarzut „najemnictwa", ale śledczym nie udało się udowodnić tego, że dostawał jakieś pieniądze. We wtorek został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Najbliższe miesiące ma spędzić w areszcie domowym.

W 2016 roku szef MSW Białorusi Igor Szuniewicz oświadczył, że w Donbasie walczy co najmniej 130 Białorusinów, większość po stronie prorosyjskich separatystów. Wtedy też Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) zainicjował zmianę kodeksu karnego, by odpowiedzialność ponosili nie tylko najemnicy, ale również ci, którzy uczestniczą w konfliktach zbrojnych za granicą „z powodów ideowych". Dotychczas jednak skazywano tych, którzy walczą po stronie ukraińskiej.