Budżet programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, ogłoszonego na Kongresie 590 w Rzeszowie, to 400 mln zł. Po pieniądze te, przyznawane w formie dotacji, będą mogły sięgnąć konsorcja, w skład których wejdzie co najmniej jeden podmiot naukowy (uczelnia, instytut) oraz przedsiębiorstwo, bądź konsorcja składające się wyłącznie z jednostek naukowych. W przypadku pierwszego rodzaju konsorcjów jest to szansa dla wszystkich rodzajów firm, od małych po duże, bez względu na ich wielkość.

- Szczególnie liczymy na duże zainteresowanie programem INGA wśród małych i średnich przedsiębiorstw zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Gazownictwa – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju w PGNiG, która to spółka wraz GAZ- SYSTEMEM są inicjatorami programu. Zdaniem prezesa GAZ-SYSTEM-u Tomasza Stępnia wspólne przedsięwzięcie jest unikatową formułą współpracy i finansowania badań naukowych dla przemysłu. – Skorzystają na nim partnerzy programu, naukowcy, przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim cały sektor gazowniczy w Polsce – mówi Stępień.

- Sektor gazowniczy jest kluczowy dla funkcjonowania wielu obszarów polskiej gospodarki. Co za tym idzie zwiększenie jego konkurencyjności to warunek konieczny do zrównoważonego rozwoju. Inwestycje w najlepsze projekty badawczo-rozwojowe są szansą na stworzenie warunków do wzrostu całej branży – podkreśla Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwszy konkurs w programie INGA Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi w styczniu 2018 r. Nabór wniosków ruszy 19 lutego i potrwa do 20 kwietnia 2018 r. Zwycięskie projekty poznamy w trzecim kwartale 2018 r.

Więcej o dotacjach z programu INGA w rozmowie wideo z Piotrem Prycińskim, wicedyrektorem Działu Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na www.funduszeue2017.rp.pl oraz w artykule z cyklu „Rzecz o funduszach UE " w „Rzeczpospolitej" z 24 listopada 2017 r. (grzbiet „Dobra Firma" str. F3).

Aktualne harmonogramy konkursów na fundusze europejskie, w tym także z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, są dostępne na stronie internetowej projektu.