Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.11.2015 15:35 Publikacja: 07.11.2015 15:35
Foto: materiały prasowe
O ile jeszcze w latach 90. eksport odpowiadał za 20 proc. polskiego PKB, o tyle obecnie jego udział sięga 50 proc. - Taki wzrost nie może być zasługą jedynie dużych firm. Dowodzi, że odbiorców za granicą szukają dziś wszyscy – komentuje Piotr Dylak, dyrektor ds. finansowania handlu Banku Zachodniego WBK.
Firmy sektora MSP coraz bardziej dywersyfikują kierunki zagranicznej sprzedaży. Wyszukiwanie nowych rynków znacznie przyspieszyło w ostatnich kilkunastu miesiącach, co jest związane z zamknięciem dla polskich produktów rynku rosyjskiego i drastycznym ograniczeniem obrotów towarowych z Ukrainą. Szacuje się, że blisko jedna piąta polskich eksporterów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw odczuwa spadek przychodów spowodowany konfliktem na Wschodzie. W dodatku unijne sankcje wobec Rosji uderzyły zarówno w tych polskich eksporterów, którzy sprzedawali swoje wyroby bezpośrednio na rynku rosyjskim, ale także w polskie firmy dostarczające surowce lub komponenty do produkcji gotowych wyrobów sprzedawanych na rynku rosyjskim.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kongres Nowej Mobilności, czyli największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone zrównoważonemu tr...
Choć na świecie nie brakuje prestiżowych imprez dotyczących branży zbrojeniowej, to właśnie Kielce od lat pozost...
Wspólne europejskie zamówienia są nie tylko tańsze, ale także tworzą jednolite standardy technologiczne i intero...
Pilnie potrzebujemy stworzyć jednolity europejski rynek obrony. Wspólne zakupy obronne są nie tylko tańsze, ale...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
O roli aplikacji bankowych w dostępie do usług publicznych i znaczeniu sztucznej inteligencji w ochronie danych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas