Notowania głównej pary walutowej zniżkują na koniec tygodnia o 0,9 proc., do 1,063. EUR/USD pogłębia tegoroczne minima i sięga poziomów rejestrowanych ostatnio w listopadzie zeszłego roku.

W przypadku USD/PLN notowania nie wyszły jeszcze powyżej najwyższych poziomów w tym roku, ale jest coraz bliżej. W piątek po południu amerykańska waluta wyceniana jest na 4,03 zł, co oznacza osłabienie złotego aż o 6 gr. Przypomnijmy, że w styczniu i lutym zwyżki dolara zatrzymywały się w okolicach 4,06 zł.

Czytaj więcej

Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem

Ucieczka do złota

Mocno zyskuje dziś złoto. Uncja kruszcu wyceniana jest na 2418 dolarów, co oznacza zwyżkę o 1,9 proc. Zyskują też surowce energetyczne inwestorzy reagują na niepotwierdzone komunikaty agencji Israel War Room o pojawieniu się w przestrzeni północnego Izraela niezidentyfikowanych samolotów nieprzyjaciela. - Od początku tygodnia w mediach pojawiają się obawy, o rozszerzenie konfliktu o bezpośrednio działania zbrojne na linii Izrael-Iran. Warto pamiętać, że przed nami ostatnia sesja tygodnia przed przerwą weekendową, dlatego zmienność rynkowa może być dzisiaj podwyższona – wskazują analitycy XTB.