Po południu kurs USD/PLN zwyżkuje o 1,2 proc., do 4,23 zł, a euro umacnia się o 0,7 proc., do 4,45 zł. Notowania głównej pary walutowej maleją o 0,5 proc., do 1,05 dolara za euro. Kurs EUR/USD wraca więc do ostatnich dołków, a zmiana zachowania rynku walut współgra ze zwyżkami rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Oprocentowanie papierów dziesięcioletnich wspina się w środę powyżej 4,92 proc., ustanawiając nowe rekordy.

Czytaj więcej

Bezprecedensowa fala optymizmu. Nastroje konsumentów są najlepsze od dwóch lat

Gorąco na Bliskim Wschodzie

Nastroje na rynkach miała poprawić środowa wizyta amerykańskiego prezydenta w Izraelu, ale jak na razie trudno o tym mówić. - Eskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie postępuje, nawet pomimo wizyty Joe Bidena w Izraelu oraz planie odwiedzenia pobliskich państw – komentuje Michał Stajniak z XTB.

Czwartkowe dane

W czwartek z rana Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, a także o dynamice produkcji sprzedanej przemysłu, wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2023 r.