Wszystkie wydawane na terenie Unii Europejskiej dokumenty tożsamości od 2 sierpnia 2021 r. muszą mieć lepsze zabezpieczenia, czyli określać drugą cechę biometryczną tj. odcisków palców - taki jest wymóg unijnego rozporządzenia.

Odciski palców będą pobierane w urzędzie. Jak mówił w poniedziałek Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA, procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku i odbieraniu paszportu.

Czytaj też: Tłumy ruszą po nowe dowody osobiste

Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy,  odciski palców będą pobierane za pomocą mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników.

– Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.

Odciski palców będą przechowywane w warstwie elektronicznej dowodu. Natomiast w warstwie graficznej, na awersie dokumentu, dodany zostanie odręczny podpis posiadacza.  Również na awersie, w prawym górnym rogu karty, zostanie dodany dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta (symbol UE).

Są minusy nowych rozwiązań. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Do urzędu trzeba będzie pofatygować się osobiście.

Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat.  Co ze starymi dokumentami? Będzie można korzystać z nich do czasu, aż minie ich ważność. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

Wymogi dotyczące zabezpieczeń dokumentów tożsamości określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ

Jak poinformował wiceminister Paweł Szefernaker, wszystkie państwa członkowskie muszą być przygotowane, aby 2 sierpnia wprowadzić to rozporządzenie w życie. Polskie przepisy są już prawie gotowe. Rząd w lutym przyjął odpowiednią nowelizację ustawy. We wtorek 13 kwietnia odbędzie się jej pierwsze czytanie, a w środę będzie miało miejsce drugie czytanie obejmujące przedstawienie sprawozdania z komisji na posiedzeniu Sejmu RP.