Co ciekawe, o ile końcówka minionego roku przyniosła w pierwszy od dłuższego czasu spadek ich liczby w rejestrach ZUS (i to sporo, bo o ponad 20 tys. w porównaniu z jesienią), to teraz liczba Ukraińców objętych polskim ubezpieczeniem społecznym ponownie wzrosła i to prawie o 34 tysiące.

Trzeba zatrzymać Ukraińców, bo wyjadą pracować do Niemiec

- Na podstawie najnowszych danych ZUS widzimy wyraźnie, że coraz więcej pracowników z zagranicy pracuje u nas legalnie. Jak przewidywaliśmy, obawy wzbudzone przez spadek liczby Ukraińców w końcówce 2018 były bezpodstawne. Było to tylko chwilowe odstępstwo od utrzymującej się tendencji wzrostowej. W pierwszym kwartale br. odnotowano wzrost o około 35 tys. - mówi Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników z zagranicy. Według niego, na koniec 2019 r. odnotujemy 25-30 proc. wzrost liczby Ukraińców zarejestrowanych w ZUS w porównaniu do końcówki 2018 r, dochodząc nawet do 590 tys.

Szef Personnel Service zwraca uwagę, że obok Ukraińców, rosnącą grupą w rejestrach są też Białorusi (36 tys.) Mołdawianie (prawie 9 tys.) i Hindusi (6,2 tys.).

Jak jednak wynika z danych ZUS, pracownicy z zagranicy stanowią nieco ponad połowę oskładkowanych cudzoziemców (w I kw. było to 350 tys. osób, z czego 244 tys. Ukraińców). To podobny udział jak pod koniec zeszłego roku.

Ponad 18 tys. cudzoziemców opłaca składki ZUS jako osoby prowadzące działalność gospodarczą. Pozostali to m.in. studenci uczący się na polskich uczelniach i członkowie rodzin.