Umowa PZUW oraz Enei została podpisana podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przystąpienie Enei do TUW wpisuje się we współpracę strategicznych spółek skarbu państwa. O możliwościach jaką taka współpraca daje dyskutowano podczas specjalnego panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez PZU, w którym wzięli udział szefowie największych spółek skarbu państwa, w tym: Tauronu, Enei, Węglokoksu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Gaz-Systemu oraz PGE.

Powołane niecały rok temu Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych PZU (PZUW) przejmuje ubezpieczanie kolejnych dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ubezpieczyciel najpierw objął ochroną kopalnie JSW i Bogdanki, a następnie Polskiej Grupy Górniczej. Następnie wziął pod parasol elektrownie PGE.

Dyskusję otworzył minister skarbu Dawid Jackiewicz, który mówił, że po objęciu urzędu oczekiwał, że spółki mające wspólnego właściciela, w tym wypadku Skarb Państwa, będą ze sobą współpracować.

- Tak ku mojemu zdziwieniu nie działo się wcześniej. Co więcej, między spółkami pojawiały się animozje wynikające czasem z czysto personalnych uprzedzeń członków zarządów, co jest niedopuszczalne – mówił Jackiewicz. – Dałem jasny sygnał, że będę wymagał podjęcia współpracy, dającej ma się rozumieć korzyści – dodał. Takim przykładem jest zawarta umowa między PGNiG i Grupą Azoty, w ramach której do chemicznej spółki trafi 4,5 mld m3 gazu. To racjonalne działania – mówił Jackieiwcz.

Brokerzy potrzebni

Prezes PZU, Michał Krupiński przedstawił pokrótce ideę ubezpieczeń wzajemnych, które jak zaznaczył istnieją od starożytności, kiedy już w państwie Hammurabiego karawany ubezpieczały się na zasadach wzajemności.

- Idea nie jest nowa. Na Zachodzie Europy, czy w USA TUWy stanowią ponad połowę rynku ubezpieczeniowego. To ze u nas do tej pory nie powstał tak duży TUW dla skarbowych spółek wynika z pozamerytorycznych uwarunkowań, a nie z interesu ekonomicznego – mówił Krupiński

TUW z założenia nie ma klientów, tylko członków, którzy nie tylko płacą składki, ale także mają prawo do udziału w walnych zgromadzeniach towarzystwa, wyboru władz czy kontroli zarządu. Sami też zatwierdzają sprawozdanie finansowe. Dzięki temu ta forma ubezpieczeń jest tańsza.

- Oprócz spółek Skarbu Państwa, mamy zainteresowanie innych podmiotów prywatnych, a także szpitali czy gmin. Chemy zdobywać nowe rynki w przyszłości. To się zgrywa z naszą strategią i chęcią odbudowy pozycji PZU, którą w ostatnich latach Zakład zatracił – mówił Krupiński. Jak dodał PZU nie ma celu aspiracyjnego. Dzięki TUW zmieniamy rynek i świadczy o tym niepokój konkurencji czy brokerów – dodał prezes PZU. – Ale zaznaczam że nie jesteśmy zwolennikami zrywania współpracy z brokerami. Chcemy, by oni dalej doradzali naszym klientom, nawet przystępującym do TUW - podkreślił Krupiński.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

O tym, że PZU nie zamierza eliminować brokerów zapewnił także po panelu w rozmowie z „Rzeczpospolitą" prezes PZUW Rafał Kiliński. – Profesjonaliści do analizowania ryzyk są potrzebni i ja z takimi fachowcami chcę pracować – podkreślał, dodając, że usługi te są wartością dodaną.

- Proszę zauważyć, że na kilkanaście spółek, które weszły do naszego TUW i kilkanaście szpitali, znakomita większość jest obsługiwana przez brokerów – wskazał.

Unikatowe rozwiązanie

Obecny na dyskusji Emil Wojtowicz, wiceprezes PGE tłumaczył, że do przystąpienia do PZUW skusiła go transparentność oferty i próba nawiązania długoterminowej relacji. - Te dwa elementy prowadzą do stworzenia optymalnej polityki ubezpieczeniowej. Do tej pory kupowaliśmy polisy poprzez głównie przetargi. Pracując z TUW możemy najpierw wypracować jaki program jest dla nas optymalny dla poszczególnych aktywów i jaki sposób reasekuracji jest najlepszy – zaznaczył.

Tomasz Stępień, prezes Gaz System wskazał, ze jak tylko objął stanowisko, zaczął budować w spółce zespół odpowiedzialny tylko za ubezpieczenia. - Nawiązaliśmy kontakt z PZUW ponieważ musieliśmy by ubezpieczyć terminal LNG w Świnoujściu. Już przystąpiliśmy do TUW i obecnie negocjujemy warunki – mówił. - Już dziś widzimy jakie korzyści to przyniesie. Po pierwsze obecność w TUW to ubezpieczenie szyte na miarę na konkretne potrzeby. To bardziej elastyczna forma na którą od początku do końca mamy wpływ i ją kształtujemy. Po drugie, taka forma ubezpieczeń jest tańsza – przekonywał Stępień.

Sławomir Obidziński, szef Węglokoksu wskazał, że w grupie są 23 spółki, a krótki remanent wykazał bałagan w ubezpieczaniach, bo każda spółka niwelowała ryzyko we własnym zakresie.

- Postanowiliśmy skorzystać z TUW bo to umożliwia niejako grupowe zakupy polisy, a to jest dokładnie to czego szukaliśmy. Oczywiście efekt ekonomiczny, czyli oszczędność także miała znaczenie – mówił. Jak jednak zaznaczył wartością dodaną obecności w TUW jest poprzez uczestnictwo w związkach wzajemności członek ma dostęp do informacji o szkodach w branży co pozwala na lepsze zarządzanie ryzykiem. - To bardzo mocno wyróżnia ten produkt na rynku ubezpieczeń – dodał.

Remigiusz Nowakowski, szef Taurona mówił, że współpraca spółek państwowych jest na Zachodzie normą. Tak się dzieje zarówno we Francji, czy w Niemczech.

- Dlatego już dwie spółki Tauronu przystąpiły do PZUW i we wrześniu przystąpią kolejne – zapowiedział. - Marża z frontingu ubezpieczanego, która trafiałaby poza Polskę, dzięki takiemu podejściu zostaje w kraju – dodał. Prezes liczy, że na TUW się nie skończy współpraca będzie działała także w drugą stronę. – Tauron może sprzedawać PZU energię, może też swoim klientom oferować ubezpieczenia PZU – dodał.

Mikołaj Frąckowiak, wiceprezes Enei dorzucił, że prócz elastyczności i niższych kosztów jest jeszcze jeden ważny element ubezpieczenia w PZUW. – Składki to element kapitału, który krąży pomiędzy naszymi spółkami. Przekazując składkę do PZU zwiększamy możliwości PZU do reasekuracji – tłumaczył. - Wzmacniamy więc istotnie spółkę, która staje się potężnym graczem na rynku reasekuracyjnym. – podkreślał. – Ponadto mamy świadomość że firmy ubezpieczeniowe są ważnym graczem w procesie realizacji inwestycji. Wzmacniając PZU, wzmacniamy inwestycje – dodał.

O tym, że jest na etapie rozmów przystąpienia do PZUW poinformował Włodzimierz Kocon, wiceprezes banku Gospodarstwa Krajowego. – Z naszego punktu widzenia, firma która ma lepiej dopasowane ubezpieczenie ryzyk jest zdrowszym klientem, a więc chętniej też taki podmiot finansujemy jako bank – zapewnił.