Specjalne strefy ekonomiczne położone przy istniejących lub powstających ekspresówkach zaczynają podejmować działania, które zwiększą atrakcyjność położonych przy takich drogach terenów. Chodzi o wytyczanie i uzbrajanie atrakcyjnych działek, rozwijanie infrastruktury oraz wprowadzanie ułatwień dla przedsiębiorstw w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych związanych z rozpoczynaniem działalności gospodarczej.
Jedną z najbardziej perspektywicznych dla takich działań jest budowa droga ekspresowa S7. Będzie mieć długość ok. 720 km, ma połączyć Straszyn koło Gdańska, województwo pomorskie, z Rabką w województwie małopolskim. Wzdłuż przebiegu tej trasy znajduje się pięć stref: krakowska, pomorska, starachowicka, tarnobrzeska i warmińsko-mazurska. Od kilku miesięcy trwa badanie istniejących możliwości inwestycyjnych na tych terenach, a także określanie potencjalnych gruntów, które powinny zostać uzbrojone a następnie wypromowane, jako dogodne miejsca do lokowania nowych przedsięwzięć. Zakłada się, że rozwój tego obszaru spowoduje powstanie nowych miejsc pracy, na czym skorzystają nie tylko regiony położone wokół S7, ale także gospodarka kraju.
W przyszłym tygodniu w Kielcach odbędzie się konferencja „S7. Siedem wyzwań. Milion szans", która zainauguruje program promocji inwestycyjnych możliwości trasy. Podczas spotkania zostaną podpisane porozumienia pomiędzy strefami oraz województwami. Przewidywana jest także pomoc rządu w zakresie finansowania i zmiany przepisów prawnych, ułatwiających inwestowanie.
To już kolejny projekt mający ożywić tereny wokół nowych dróg. W maju podobne porozumienie zawarto w przypadku drogi ekspresowej S8. Przy projekcie „S8 – inwestycje nam po drodze" będą współpracować cztery strefy ekonomiczne i pięć województw. Porozumienie o wsparciu inwestycyjnym dla małych i średnich firm na gruntach w rejonie trasy podpisali prezesi strefy łódzkiej, wałbrzyskiej, warmińsko-mazurskiej oraz suwalskiej. Natomiast marszałkowie województw łódzkiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i podlaskiego podpisali list intencyjny o wspólnej promocji i wspieraniu lokalnych inicjatyw związanych z trasą S8. - Musimy wypromować doskonałe tereny specjalnych stref ekonomicznych i przygotować jak najlepszą ofertę dla inwestorów – zadeklarowała przed miesiącem wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
Z kolei w luty podpisano porozumienie w sprawie projektu „S3 - Droga wielkich możliwości". Zakłada ono ułatwianie warunków do rozwoju firmom, które ulokują się na terenach sąsiadujących z nową ekspresówką, biegnącą wzdłuż zachodniej granicy Polski. W ramach wspólnych działań podejmowane będą różne przedsięwzięcia. Może to być np. "inwentaryzacja" wszystkich potencjalnych terenów inwestycyjnych. Powstanie w ten sposób jedna spójna oferta dla inwestorów, która w różny sposób będzie promowana w kraju i za granicą. Zadaniem stref będzie przygotowanie konkretnych działek z gotowymi halami pod wynajem dla małych i średnich firm.