Jak podał branżowy serwis Rynek Kolejowy, był to należący do Kolei Mazowieckich pociąg lotniskowy Kolei Mazowieckich kursujący pomiędzy portami lotniczymi na Okęciu i w Modlinie. Wypełniony pasażerami skład trzeba było wycofywać.

Do podobnych wydarzeń doszło w Warszawie Zachodniej na początku tego tygodnia – 13 oraz 14 marca. Tymczasem oświadczenia zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) wydają się bagatelizować. W środę jej wiceprezes zapewniał dziennikarzy, że „sytuacja jest stabilna”. Natomiast dziś po południu PLK wydały komunikat, w którym utrzymują, że nie było zagrożenia dla ruchu pociągów.

Czytaj więcej

PKP PLK grożą kary za chaos pod Warszawą

„Maszynista miał podany sygnał zezwalający na jazdę, co oznaczało, że może bezpiecznie prowadzić pociąg. Na torze, na który został skierowany nie znajdował się żaden inny pociąg. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewniały bezpieczną jazdę” – stwierdza informacja PLK. Spółka jednak nie tłumaczy, jak doszło do skierowania składu na niewłaściwy tor. Okoliczności tego wydarzenia ma dopiero wyjaśniać komisja.

Już po dwóch pierwszych incydentach Urząd Transportu Kolejowego informował, że wobec PLK może zostać wszczęte postepowanie administracyjne, mogące zakończyć się karą dla spółki. Po trzecim takim przypadku staje się to coraz bardziej prawdopodobne.

Trwająca przebudowa stacji Warszawa Zachodnia już od długiego czasu powoduje bardzo duże utrudnienia w ruchu i opóźnienia pociągów, ale po zmianie rozkładu jazdy 12 marca Warszawski Węzeł Kolejowy ogarnął chaos. Efektem jest odwołanie dużej części pociągów należących do przewoźników samorządowych. Zarządca infrastruktury do tej pory nie przedstawił systemowych rozwiązań, które miałyby uporządkować ruch na Warszawskim Węźle Kolejowym i poprawić bezpieczeństwo podróżnych.