Czeska policja ustaliła kto jest sprawcą stworzenia poważnego zagrożenia na linii kolejowej w okolicach wsi Hrob w kraju usteckim. 11 grudnia tory na linii prowadzącej do Moldavy w Krusnych horach, która to linia uznawana jest za trasę turystyczną dzięki widowiskowemu poprowadzeniu jej ciasnymi łukami, wieloma wiaduktami i tunelami, zostały wysmarowane olejem. W efekcie maszynista prowadzący pociąg zmagał się ze śliskim torem na łuku i nie miał możliwości wyhamowania. Co stworzyło olbrzymie zagrożenie dla pasażerów.

Czytaj więcej

Miliardy euro popłyną na sprawniejszy transport

Jak donosi czeski portal Zdopravy.cz, sprawcą okazał się być kolejarz, pracownik państwowego przewoźnika Ceskie Drahy. Miało nie spodobać mu się to, że w rejonie Uścia nad Łabą część połączeń przejęli od 11 grudnia prywatni przewoźnicy – Railway Capital i GW Train Regio. W związku z czym najpierw wysmarował olejem tory, a w późniejszych dniach miał także układać na nich kamienie.

Rzeczniczka prasowa Ceskich Drah, Vanda Rajnochova, stanowczo potępiła zachowanie tego typu i podkreśliła, że jako firma Koleje Czeskie nie mają z tym sabotażem nic wspólnego. Dodała także, że przewoźnik nie ma szczegółowych informacji na temat śledztwa i nie potwierdziła, czy sprawca na pewno jest pracownikiem Ceskich Drah.

Z kolei według idnes.cz sprawcą miał być pracownik kolei będący mieszkańcem Łuńska, a 11 grudnia pociąg Railway Capital wykoleił się po przejechaniu wysmarowanym olejem torem. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

- Postawiliśmy mężczyźnie zarzut narażenia publicznego na niebezpieczeństwo. Za ten czyn, biorąc pod uwagę jego obecne kwalifikacje prawne, grozi mu kara pozbawienia wolności od trzech do ośmiu lat – powiedziała idnes.cz rzeczniczka policji Ilona Gazdošová.