PKP Intercity podnosi opłatę. Dwa razy więcej za sprzedanie biletu

Pasażer, który będzie miał pecha, zapłaci za wydanie biletu dwa razy tyle co dotychczas.

Publikacja: 06.07.2022 16:32

PKP Intercity podnosi opłatę. Dwa razy więcej za sprzedanie biletu

Foto: PKP IC

PKP Intercity, które ostatnio raczej robiło ukłony w stronę pasażerów, czy to wprowadzając lepsze promocje na bilety czy też naprawdę atrakcyjną ofertę grupową, dokonało dziś zmiany w cenniku na niekorzyść. Od razu warto zaznaczyć, że na zmianie tej stracą tylko pechowi pasażerowie oraz ci, którzy przywiązani są do papierowych biletów. Od 6 lipca drożeje opłata za wydanie biletu w pociągu z 10 do 20 złotych w komunikacji krajowej.

Opłata liczona jest od każdego pasażera, więc gdyby bilet kupowany był dla 3 osób (rodzina z dzieckiem), to za wydanie biletu zapłacimy 60 zł. PKP Intercity tłumaczy podwyżkę chęcią przekonania pasażerów do kupowania biletów z wyprzedzeniem. W rozmowie z branżowym portalem Rynek Kolejowy PKP IC Marta Ziemska z biura prasowego kolejowej spółki tłumaczyła, że kupowanie biletów na ostatnią chwilę nie pozwala dobrze przewidywać frekwencji w pociągach.

Czytaj więcej

Nowe ceny biletów PKP Intercity. Kolej mocno drożeje w 2022

Zmiana wysokości opłaty nie oznacza jednak zmiany wyjątków od jej nakładania przez konduktorów. Nadal nie będzie ona pobierana w sytuacji, w której wsiadamy na stacji, na której nie ma kasy biletowej lub jest ona już nieczynna. Nie dotyczy ona (niezależnie od tego czy kasy są czynne czy nie) osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. To samo dotyczy osób powyżej 70. roku życia, a także osób, które nie mogą zakupić biletu w biletomacie (w biletomatach jest problem z zakupieniem biletów objętych ulgą 100 lub 95 proc.). Katalog zwolnień z opłaty jest szerszy i dostępny na stronie przewoźnika.

Opłata pokładowa w komunikacji międzynarodowej będzie teraz wynosić 18,52 zł.

Podwyżka opłaty za wydanie biletu dotknie jednak relatywnie niewielu pasażerów, głównie tych, którzy mają pecha i np. rozładował im się smartfon czy inne urządzenie umożliwiające zakup biletu drogą elektroniczną. Zmiana ta dotknie też pasażerów, którzy z różnych względów wolą bilety papierowe. Nadal bez zmian pozostaje konieczność zgłoszenia chęci zakupu biletu u konduktora natychmiast po wejściu do pociągu i przed zajęciem miejsca.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut
Transport
Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie
Transport
Linie lotnicze z problemami w dostawach przez wiele lat
Transport
Węgrzy chcą odkupić lotnisko w Budapeszcie. Ale nie mają pieniędzy
Transport
Rząd USA zdecydował: British Airways ma zapłacić 1,1 mln dol. kary