Wild: W wypadku CPK dwa plus dwa da pięć, a nie cztery

Zagrożeniem dla Centralnego Portu Komunikacyjnego nie jest budowane lotnisko w Berlinie, bo ma to być tylko lotnisko regionalne i nie ma linii lotniczej, która chciałaby tam założyć swoją bazę. Największym ryzykiem dla CPK jest brak determinacji politycznej we wdrożeniu tego projektu - mówił Mikołaj Wild, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. budowy CPK podczas Impact Mobility rEVolution ’18 w Katowicach.

Publikacja: 13.09.2018 15:00

Mikołaj Wild, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. budowy CPK.

Mikołaj Wild, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. budowy CPK.

Foto: rp.pl

- Wyzwaniem jest teraz uruchomienie komunikacji z mieszkańcami terenów otaczających CPK, powołanie rady społecznej, która będzie mogła współkształtować proces inwestycyjny, wszczęcie badań środowiskowych, co potrwa co najmniej rok, czy znalezienie doradcy, który nas wspomoże w realizacji projektu. Chcemy korzystać z najlepszych doświadczeń.

CPK to także projekt kolejowy, chodzi o scentralizowanie tej sieci w miejscu, w którym będą startowały międzykontynentalne samoloty. Naszym celem jest, by podróż koleją stała się atrakcyjną alternatywą dla podróży samochodem. Bo to kierunek, w którym podąża świat. Jeśli spojrzeć na mapę kolejową, to wciąż jesteśmy pod zaborami. Mazowsze z Warszawą, czyli dawny zabór rosyjski, jest teraz jednym z najgorzej skomunikowanych miejsc w Polsce. To musimy przezwyciężyć – podkreślał Wild.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii
Transport
Donald Trump nie da pieniędzy na szybką kolej w Kalifornii
Transport
Konflikt Indii z Pakistanem. Mnóstwo lotów odwołanych bądź wydłużonych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem