Sieć pełna jest zarejestrowanych przez kamery najbardziej nieprawdopodobnych wydarzeń i spektakularnych wyczynów. Furorę robią obrazki przedstawiające butelki po piwie przewracające się precyzyjnie niczym kostki domina czy kadry pokazujące narciarzy zjeżdżających na czole lawiny śnieżnej.

Często ma się wrażenie, że bohaterowie Internetu przekraczają granice fizyki i wytrzymałości ludzkiego ciała. Ale ponieważ wszystko jest zarejestrowane na taśmie filmowej, wierzymy im bezkrytycznie. Tymczasem Chuck Nice, charyzmatyczny gospodarz programu „Wirtualna (nie)prawda”, zachęca do bardziej sceptycznego spojrzenia, a pomaga mu w tym Hany Farid, ekspert medycyny sądowej.

Wspólnie sprawdzają, czy mamy do czynienia z prawdziwymi zdjęciami, czy też sprytnie wymyśloną mistyfikacją. W pierwszym odcinku biorą się za film, w którym dwóch chłopaków wprawia w ruch pingpongową piłeczkę. Kulka odbija się kilkakrotnie od ścian, podłogi, deskorolki i napotkanych przedmiotów, wyłączając po drodze światło. Wszystko wygląda realnie, choć precyzja, z jaką trafia piłka, jest nieprawdopodobna. Chuck Nice przyznaje, że nie da się udowodnić, że wideo zostało podrobione. Ale pojawiający się na końcu napis sugeruje, że zostało zrobione na potrzeby społecznej kampanii promującej oszczędzanie energii. Prawdopodobnie sponsor miał dość pieniędzy, by zainwestować w efekty specjalne.

Czy podobnie było w wypadku filmiku pokazującego serię niezwykłych koszykarsko-deskorolkowych trików? Na ekranie widzimy, jak piłka trafia do kosza z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów, podczas gdy rzucający równocześnie jedzie na deskorolce albo stoi za rampą, nie widząc celu. Chuck prosi o pomoc w zweryfikowaniu tego nagrania gwiazdora NBA. Potężny, wysportowany mężczyzna udowadnia, że nieprawdopodobne ewolucje to wynik umiejętności, ciężkiej pracy i wytrwałości. Komputerowe triki nie miały z tym nic wspólnego.

Prowadzący przygląda się też zjawiskom uznanym przez internautów za paranormalne. W sieci krążą legendy o duchach dzieci, które przesuwają samochody przez przejazd kolejowy w miejscowości San Antonio. Chuck pojedzie sprawdzić nawiedzone miejsce i spróbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie niecodziennych zjawisk.

[i]Wirtualna (nie)prawda

22.00 | discovery science | czwartek[/i]