Jedynka zaprasza do wspólnej zabawy wszystkich miłośników historii i tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat naszych dziejów. „Wielki test” poświęcony będzie czterem polskim zwycięstwom: bitwie pod Grunwaldem, bitwie pod Kłuszynem, Bitwie Warszawskiej oraz bitwie o Anglię. Razem z telewidzami na pytania odpowiadać będą goście w studiu. Reprezentację artystów, w skład której wejdą m.in. m.in. Magdalena Zawadzka, Renata Dancewicz, Emilian Kamiński i Krzysztof Skiba, zasili Katarzyna Pakosińska.

– To szansa sprawdzenia siebie i swojej wiedzy w fajnym towarzystwie – mówi „Rz” współtwórczyni Kabaretu Moralnego Niepokoju. – Organizatorzy długo nie musieli mnie namawiać, bo historia jest moją pasją. Żałuję nawet, że nie startowałam w poprzednich edycjach „Testu”.

Pakosińska dodaje, że jest ciekawa, jak wypadnie, bo obecność kamer zawsze dodatkowo stresuje. Czy specjalnie szykuje się do występu? – Córka rozchorowała się na ospę, więc na razie wkroczyłam na pole bitwy z chorobą. A mówiąc poważnie, mam pod ręką cztery książki, jedne z najnowszych opracowań dotyczących tematów testu. Odświeżam wiedzę i sprawdzam, jakie nowe fakty, dokumenty zostały ostatnio odkryte. Rodzina gorąco mnie dopinguje, bo mamy bogatą tradycję udziału w walkach o Polskę – moi przodkowie byli m.in. w legionach Hallera i szeregach cichociemnych.

Do testu przygotowuje się także Szymon Kołecki. – Traktuję udział w tym programie jako zabawę. Ale z drugiej strony uwielbiam rywalizację, chętnie podejmuję podobne wyzwania i chciałbym zająć jak najwyższe miejsce – mówi czterokrotny mistrz świata i zdobywca dwóch srebrnych medali olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. – Kiedyś historia była moją pasją. Podczas zgrupowań miałem dużo czasu na czytanie. Teraz ze wstydem muszę przyznać, że mi go brakuje. Ale temat testu, czyli najsłynniejsze bitwy, powinien być bliski każdemu Polakowi i niech się wstydzi ten, kto o nich nic nie wie.

Obok Szymona Kołeckiego swoją historyczną wiedzę sprawdzą także inni sportowcy: Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Artur Partyka, Albert Sosnowski, Jan Tomaszewski, Tomasz Majewski, Wojciech Brzozowski i Radosław Zawrotniak.

Ciekawe, jak z pytaniami poradzą sobie politycy? Będzie wśród nich Adam Hofman, Jarosław Selin, Mariusz Błaszczak, Ryszard Kalisz, Tadeusz Iwiński, Janusz Piechociński, Marek Migalski i Elżbieta Jakubiak. W zespole dziennikarzy zobaczymy m.in. Elżbietę Jaworowicz, Krzysztofa Ziemca i Danutę Holecką.

Obok studia przy Woronicza drugim miejscem wydarzeń będzie aula Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (al. Racławickie 14). Ci, którzy zdecydują się tam rozwiązywać test, będą mieli szansę wygrania 30 tysięcy złotych. Początek rejestracji uczestników w poniedziałek o godz. 11 (trzeba mieć dokument ze zdjęciem).

W teście znajdą się 24 pytania podzielone na cztery serie, dotyczące poszczególnych bitew. Do wyboru będą cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Formularz testu dołączony zostanie do poniedziałkowego wydania „Rzeczpospolitej”.

„Polskie zwycięstwa” to czwarta edycja „Testu z historii” organizowana przez TVP. Poprzednie poświęcone były odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biografii i pontyfikatowi Jana Pawła II oraz drugiej wojnie światowej. Pomysłodawczyni cyklu Anita Gargas twierdzi, że TVP nie uregulowała z nią kwestii praw autorskich.

[ramka]Wielki test z historii. Polskie zwycięstwa

20.25 | tvp 1 | PONIEDZIAŁEK [/ramka]