Jeśli nie masz do czynienia z plagą owadów możesz spróbować zwalczyć insekty na własną rękę. Istnieje kilka domowych sposobów na karaluchy, które mogą przynieść pożądany skutek. Przeczytaj nasz artykuł do końca i dowiedz się, jak wypędzić z domu nieproszonych gości.

Karaluch - jak go rozpoznać?

Karaczan prusak, potocznie zwany też karaluchem, karakonem lub francuzem, ma ciało składające się z 3 części: głowy, tułowia i odwłoka. Samce osiągają długość 2-2,5 cm, a samice od 1,8 do nawet 3 cm. Jeśli chodzi o ubarwienie, samiec prusaka jest brunatnożółty z jaśniejszymi czułkami i nóżkami, natomiast samica jest trochę ciemniejsza. Ciało karalucha jest miękkie, elastyczne i bardzo spłaszczone, co ułatwia mu bytowanie w trudno dostępnych miejscach i przeciskanie się przez szczeliny. Potrafi poruszać się po powierzchniach gładkich i pionowych. Żeruje głównie w nocy.

Źródło: Wikimedia Commons

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Karaluchy lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Często zasiedlają miejsca takie jak szpitale, magazyny, restauracje i inne zakłady gastronomiczne, ale też kuchnie w domach. Zwabić je może bród i nieporządek. Żywią się tym co ludzie, dlatego leżące na wierzchu okruszki z chleba, resztki mięs, warzyw, owoców i produktów spożywczych mogą zadziałać na nie jak magnes. Pojawienie się karaluchów w danym miejscu świadczy o złym stanie sanitarnym danego obiektu i predysponuje do jego zamknięcia.

Czy karaluchy przenoszą choroby?

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Odpowiedź jest jednoznaczna: tak. Jak dowodzą dotychczas przeprowadzone badania, na każdym jednym karaluchu znajduje się około 80 drobnoustrojów chorobotwórczych. Jakie choroby mogą powodować karaczany? Wśród najpopularniejszych wymienia się gruźlicę, dżumę i cholerę oraz zatrucia pokarmowe. Na karaluchach bytują też grzyby, pierwotniaki i wirusy.

Jak skutecznie wytępić karaluchy?

Karaluchy to insekty, które są obecne w naszym życiu od zawsze. W tym czasie próbowano zwalczać je na różne sposoby, w poszukiwaniu tego najskuteczniejszego. Jedne dają gorsze, inne lepsze efekty, ale wśród nich jest kilka, których skuteczność jest 100%. Mowa m.in. o oprysku. Oprysk to mieszanina wody i środka biobójczego. Stosuje się go w miejscach największej aktywności karaluchów. Karaluchy zwalcza się też metodą ULV i poprzez tzw. żelowanie.

Masz dość co rusz pojawiających się w Twoim domu insektów i gryzoni? Sięgnij po broń dużego kalibru, jakim jest dezynsekcja i deratyzacja. Dzięki profesjonalnym sposobom raz na zawsze pozbędziesz się nieproszonych gości.

Naturalne sposoby na karaluchy

Na pierwszy rzut oka wydaje Ci się, że karaluchów w Twoim domu nie jest aż tak dużo? Co prawda wrażenie to może być złudne, ale mimo wszystko na początek możesz spróbować samodzielnie zwalczyć szkodnika.

Zacznij od zrobienia gruntownych porządków w miejscu, gdzie zauważyłeś insekty. Musisz opróżnić i wysprzątać szafki, a potem wszystkie poodsuwać. Gdy już to zrobisz, odkurz i umyj podłogę wodą z dodatkiem specjalnego specyfiku, który kupisz w sklepie chemicznym lub przez internet.

Ważne, by po takim gruntownym czyszczeniu już zawsze utrzymywać czystość. Trzeba stale selekcjonować produkty żywieniowe i pozbywać się tych nieświeżych. Żywność najlepiej przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach, tak aby robaki nie miały do niej dostępu.

Domowe sposoby na karaluchy mogą przynieść pożądany skutek, ale wcale nie muszą. Gdy Twoje działania nie dadzą żadnych efektów jedynym ratunkiem będzie dezynsekcja. Na Tedan.pl znajdziesz profesjonalne produkty, dzięki którym pozbędziesz się karaluchów, pluskiew i innych insektów.