Określenie koronawirusa mianem "poważnego zagrożenia" daje rządowi dodatkową władzę w zakresie izolowania osób, które podejrzewa się o zainfekowanie koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano jak dotąd cztery przypadki zainfekowania koronawirusem 2019-nCoV. Brytyjczycy wracający do Wielkiej Brytanii z Wuhan obejmowani są 14-dniową kwarantanną.

Koronawirus 2019-nCoV doprowadził w Chinach do śmierci 908 osób. Chorych jest ponad 40 tysięcy. Wirus dotarł też do 27 państw i regionów świata.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia informuje, że uznanie wirusa za zagrożenie dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii ma na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się nieznanego dotąd wirusa.

- Umacniamy istniejące regulacje, tak abyśmy mogli przetrzymywać osoby (podejrzane o bycie nosicielami wirusa - red.) w izolacji dla ich własnego dobra i w sytuacji, jeśli przedstawiciele ochrony zdrowia uważają, że mogą stanowić zagrożenie rozprzestrzeniania wirusa na innych przedstawicieli społeczeństwa - oświadczył rzecznik brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

Osoby podejrzane o bycie nosicielami koronawirusa trafiają na kwarantannę do szpitali w pobliżu Liverpoolu oraz szpitala w Milton Keynes.