„23-letnia Elham Sheikhi, reprezentantka Iranu w futsalu, zmarła na koronawirus” - poinformowały w piątek polskie media, po depeszy w tej sprawie Polskiej Agencji Prasowej. Wcześniej o rzekomej śmierci bramkarki informowała prasa m.in. we Włoszech a także na swojej stronie internetowej „The New York Times”.

Zagraniczne media powoływały się głównie na informację agencji ANA (Islamic Azad University News Agency), która informowała o śmierci Elham Sheikhi z powodu epidemii COVID-19. Jednak ta sama agencja dzień później, 27 lutego, podała, że doszło do pomyłki.

„Elham Sheikh nie zmarła z powodu koronawirusa, a zmarła osoba jedynie nazywała się tak samo” - napisała agencja. Dodała, że w reakcji na składane jej kondolencje zawodniczka futsalowej reprezentacji Iranu opublikowała w mediach społecznościowych wideo, na którym zapewnia, że nie jest chora, czuje się dobrze i nie mieszka w mieście Kom - irańskim centrum epidemii - tylko w oddalonym o 300 km Isfahan.

Zmarła 22-latka (lub 23-latka - według różnych źródeł) była studentką w Kom i rzeczywiście grała w futsal, ale tylko na poziomie uczelnianym, nigdy w profesjonalnej drużynie a tym bardziej w reprezentacji.

Według najnowszych, oficjalnych informacji, w Iranie z powodu infekcji koronawirusa SARS-Cov-2 zmarły już 43 osoby. Chorych jest prawie 600.