Włochy: Ponad 700 kolejnych ofiar epidemii koronawirusa

Liczba przypadków koronawirusa we Włoszech wzrosła do prawie 70 tysięcy, liczba ofiar epidemii do 6820 - wynika z najnowszych danych.

Aktualizacja: 25.03.2020 05:26 Publikacja: 24.03.2020 17:06

Włochy: Ponad 700 kolejnych ofiar epidemii koronawirusa

Foto: AFP

Od poniedziałku koronawirusa SARS-CoV-2 we Włoszech stwierdzono u kolejnych 5249 osób, co oznacza dobowy wzrost o ponad 8 proc.

Dowiedz się więcej: Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar epidemii wzrosła o 743 i wynosi 6820 - przekazała włoska Obrona Cywilna. Oznacza to, że - uwzględniając wyłącznie potwierdzone przypadki koronawirusa - poziom śmiertelności w związku z epidemią wynosi we Włoszech 9,8 proc.

Najbardziej dotknięty koronawirusem region we Włoszech to Lombardia, gdzie liczba przypadków SARS-CoV-2 przekroczyła 30,7 tys. W regionie Emilia-Romania liczba przypadków przekroczyła 9,2 tys., w Wenecji Euganejskiej zbliża się do 6 tys., a w Piemoncie wynosi ponad 5,5 tys.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460