W Watykanie pracownicy będą musieli przedstawić dokument medyczny argumentujący ich odmowę przyjęcia szczepionki. W przeciwnym razie należy liczyć się "konsekwencjami różnego stopnia, które mogą sięgać aż do rozwiązania umowy o pracę".

Dokument, który powołuje się na prawo watykańskie z 2011 roku, dotyczy również kandydatów do pracy. Stolica Apostolska może ich nie zatrudnić, jeśli odmówią szczepienia.

"Odmowa szczepienia może być również zagrożeniem dla innych (i) poważnie zwiększyć ryzyko dla zdrowia publicznego" - uargumentowano.

W tym samym dokumencie wyszczególniono również grzywny w wysokości od 25 do 50 euro za nienoszenie maski lub nieprzestrzeganie dystansu społecznego oraz do 1500 euro za złamanie zasad kwarantanny.

Wieczorem biuro gubernatora Watykanu, kardynała Giuseppe Bertello wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że "alternatywne rozwiązania" zostaną wypracowane dla tych, którzy nie chcą się zaszczepić.

Stwierdzono również, że odniesienie do ustawy z 2011 r., która wyraźnie wspomina o możliwości zwolnienia, nie powinno być postrzegane jako "sankcjonujące lub karzące" i że "wolność indywidualnego wyboru" będzie respektowana.

Watykan rozpoczął bezpłatne szczepienia swoich pracowników w zeszłym miesiącu. Prowadzona akcja jest niezależna od tej, którą rozpoczęto we Włoszech, gdzie szczepionka nie jest obowiązkowa.

Zarówno 84-letni papież Franciszek, jak i jego 93-letni poprzednik Benedykt XVI otrzymali szczepionkę.