Pfizer i współpracująca z tym amerykańskim koncernem niemiecka firma BioNTech porozumiały się w listopadzie ws. dostarczenia szczepionek do Izraela (liczby szczepionek, której dotyczyła umowa, nie ujawniono). Izraelskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że umowa opiewała na 2,6 mld szekli (785 mln dolarów).

Jak dotąd na COVID-19 zaszczepiono 5,27 mln Izraelczyków powyżej 16. roku życia, 4,84 mln z nich otrzymało dwie dawki szczepionki.

Część mieszkańców Izraela zaszczepiono szczepionką koncernu Moderna.

Populacja Izraela liczy 9,3 mln mieszkańców. Izrael jest państwem, które szczepi swoich mieszkańców na COVID-19 najszybciej na świecie.

Izraelski rząd chce zakupić 36 mln dodatkowych szczepionek Pfizer/BioNTech na COVID-19, które mają być wykorzystane do doszczepiania populacji i szczepienia dzieci, gdy szczepionkę będzie można podawać osobom poniżej 16. roku życia.

W ubiegłym tygodniu rząd miał zatwierdzić zakup szczepionek za ok. 3,5 mld szekli, ale ostatecznie do tego nie doszło w wyniku sporu w rządzie między premierem Beniaminem Netanjahu, a ministrem obrony, Benim Gancem, liderem konkurencyjnej wobec Likudu Netanjahu partii.

Pfizer poinformował, że zrealizował już w pełni umowę zawartą z Izraelem w listopadzie 2020 roku i obecnie negocjuje z rządem w Tel Awiwie nową umowę ws. dostarczenia dodatkowych szczepionek.