Macierewicz w swoim wideofelietonie dla Telewizji Trwam skrytykował działania Unii Europejskiej, które „ wprawdzie w niczym nie pomogły nam w związku z pandemią i zagrożeniami, w jakich się znaleźliśmy, ale nie zapomniały o tym, żeby zaatakować polską reformę sądownictwa, próbując ją zablokować stanowiskiem Komisji Europejskiej”. Z kolei w przypadku głośnego orzeczenia niemieckiego Trybunału w Karlsruhe, który zakwestionował program nabywania przez Europejski Bank Centralny (EBC) obligacji państw członkowskich, zobowiązując niemiecki rząd oraz Bundesbank do przeciwdziałania obecnej praktyce, w istocie stawiając pod znakiem zapytania kompetencje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zdaniem Macierewicza „tylko pogrożono im palcem”.

- Taka jest między nami różnica. To jest jeden pakiet problemów międzynarodowych, przed którym stanęliśmy. Dużo poważniejszy, moim zdaniem, jest ten, który jest związany z globalną sytuacją bezpieczeństwa międzynarodowego. Tutaj stanowisko USA, ale także szefa NATO, Jensa Stoltenberga, jest jednoznaczne i warto z tego sobie zdawać sprawę. Wszyscy ci politycy koncentrujący swoją uwagę na bezpieczeństwie międzynarodowym jednoznacznie oskarżają Chiny, ale także Rosję, że wykorzystują to globalne biologiczne zagrożenie światowego ładu, porządku, ludzkiego życia i bezpieczeństwa, że wykorzystują do zwiększania ataków na świat zachodni - mówił były szef MON.

- Chiny zostały oskarżone, że operują bronią biologiczną przeciwko USA, ale także całemu Zachodowi, a Federacja Rosyjska – że próbuje atakami dezinformacyjnymi rozszerzać dezinformacje - dodał Macierewicz. - Tymczasem nie trzeba wielkiej mądrości i wielkich źródeł informacyjnych, by nie ulegało wątpliwości, że ten koronawirus został wytworzony w laboratoriach chińskich w Wuhan i stamtąd płyną informacje i obawy co do następnego etapu zagrożenia drugiej fali zarażania, która ma nastąpić latem bądź jesieni - mówił.

Tezę o sztucznym pochodzeniu wirusa SARS-CoV-2 upowszechnił prezydent USA Donald Trump, twierdząc, że ma dowody na to, iż koronawirus mógł pochodzić z chińskiego laboratorium, ale odmówił ich przedstawienia. Jednak agencje wywiadowcze, także amerykańskie, uważają, że wirus wywołujący chorobę Covid-19 nie został stworzony przez człowieka.

Dowiedz się więcej: Wirus z laboratorium? Niemiecki wywiad wątpi w wersję USA

- Doceniając zagrożenia związane z bronią biologiczną, mam wielkie obawy, że następnym etapem tego, co się dzieje w skali globalnej, będzie atak informatyczny związany z cybernetyką. Mówiąc wprost, będzie atak związany z przejmowaniem w coraz większym stopniu systemu technologii 5G i jej lokowaniu w coraz większej liczbie krajów właśnie przez Chiny - ocenił Macierewicz. Skrytykował przy tym podpisaną w tym tygodniu przez prezydenta Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. - Dziwi mnie, że tam nie została ujęta problematyka 5G i operowanie tą technologią przez Chiny oraz zagrożeniami, jakie to ze sobą niesie - podkreślił polityk PiS.