Wyżsi rangą amerykańscy urzędnicy poinformowali, że formalne wycofanie się nastąpi za sześć miesięcy, w oparciu o warunki wycofania się z traktatu.

W ubiegłym roku Waszyngton wycofał się z układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

Decyzja o wycofaniu się z traktatu o otwartych przestworzach zapadła po trwających pół roku obserwacjach. Stwierdzono, że Rosjanie wielokrotnie łamali zasady porozumienia. 

- W trakcie tego dochodzeni stało się jasne, że pozostanie stroną traktatu nie leży już w interesie Ameryki - powiedział jeden z urzędników. 

Jednocześnie poinformowano, że amerykańscy urzędnicy rozpoczęli w ostatnich dniach rozmowy z Rosjanami na temat nowej rundy negocjacji w sprawie broni jądrowej.

Traktat o otwartych przestworzach, pierwotnie zaproponowany przez prezydenta USA Dwighta Eisenhowera w 1955 r., został podpisany w 1992 r. i wszedł w życie w 2002 r.

Obecnie 35 państw podpisało porozumienie: Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania (w tym Grenlandia), Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kazachstan, Kanada, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i USA.