We wtorek w Polsce odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem (680). W środę resort zdrowia poinformował o 640 kolejnych przypadkach i śmierci 18 osób zakażonych (najwyższy dobowy wzrost liczby ofiar epidemii w Polsce od 30 czerwca).

Na codziennej konferencji prasowej do sprawy odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Wynik ponad 600 - 640 przypadków zakażenia - jest to zgodne z tymi przewidywaniami, które przedstawiamy od kilku dni - powiedział. - Wynik w okolicach 500-600 przypadków będzie się utrzymywał - zapowiedział.

- Nadal głównym miejscem zarażeń są kopalnie na Śląsku, rodziny z kwarantanny - stwierdził rzecznik. Oświadczył też, że w województwie śląskim na pewno będą się jeszcze pojawiać większe dzienne przyrosty liczby zakażonych od środowego (152).

Na Śląsku trwają badania przesiewowe - w środę przebadanych ma zostać tysiąc osób z kopalni Chwałowice (według Andrusiewicza należy się tu spodziewać przynajmniej 10 proc. wyników dodatnich) oraz 600 osób z kopalni Bielszowice (druga tura wymazów, resort spodziewa się mniejszej liczby zakażeń).

Rzecznik zapowiedział, że liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa na Śląsku "nadal będą wysokie".

Andrusiewicz mówił też, że ognisko zakażenia w Wielkopolsce (firma drobiarska w powiecie ostrzeszowskim) dalej się rozwija. - Będzie tu kilkaset zakażeń, niestety - zapowiedział.

- Małopolska, Wielkopolska, Śląsk - w najbliższych dniach nadal będziemy się mierzyć tutaj z dość wysoką skalą zachorowań - oświadczył Wojciech Andrusiewicz. - Wyniki w okolicach 600 przypadków nadal będą w Polsce występować w najbliższych dniach, do czasu całkowitego zamknięcia ognisk w tych trzech województwach - podkreślił. Mówił także, że resort zdrowia liczy, że ogniska zakażeń w tych trzech regionach uda się do końca tygodnia zamknąć.

W związku z sytuacją należy się spodziewać, że w powiatach, w których w ciągu ostatnich 14 dni skala wzrostu liczby przypadków koronawirusa jest "dość duża" mogą pojawiać się "pewne obostrzenia" np. dotyczące liczby osób mogących jednocześnie przebywać w sklepach, restauracjach i na imprezach - powiedział rzecznik resortu kierowanego przez Łukasza Szumowskiego. Decyzje mają zapaść w najbliższych dniach.