W 3,5 milionowej stolicy Grecji nie ma oficjalnego meczetu, są tylko prowizoryczne, a muzułmanów są tam dziesiątki tysięcy, nie wspominając o turystach. Budowa meczetu w Atenach ma poparcie parlamentu greckiego. Turecki premier zaproponował, że jego kraj ją sfinansuje. - I premier Samaras ciepło się do tej inicjatywy odniósł - powiedział Erdogan, cytowany przez tureckie media, wspominając, że oba kraje wykonują kroki ku pojednaniu.

Krokiem ze strony tureckiej ma być zgoda na otwarcie prawosławnego seminarium duchownego na wyspie Halki w Stambule. Nie działa ono od 1971 roku. Wtedy turecki sąd najwyższy uznał, że wszystkie uczelnie muszą być powiązane z uczelniami państwowymi - napisała turecka gazeta "Hürriyet". Patriarchat ekumeniczny Konstantynopola nie zgodził się na włączenie swojej uczelni do uniwersytetu państwowego.

Seminarium jest niezbędne dla przetrwania prawosławia w miejscu tak ważnym dla historii Kościoła, zwłaszcza wschodniego. Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola, który jest duchowym przywódcą prawosławnych na całym świecie, jest wybierany spośród coraz bardziej nielicznych duchownych posiadających obywatelstwo tureckie.