Wszystko wskazują na to, że tak. W amerykańskim stanie Massachusetts, w mieście Devens ma powstać ośrodek ukierunkowany na kształcenie robotów. Jego tworzeniem zajmuje się organizacja non-profit o nazwie Devens Interoperability Playground. Powołali ją do życia członkowie Związku Międzynarodowych Bezzałogowych Pojazdów (Association of Unmanned Vehicle Systems International), którzy pozazdrościli w pewnym momencie lokalnym firmom, które otrzymywały oferty przejęć od gigantów IT. Boston Dynamics z miasta Waltham wykupił Google, a Kiva Systems z North Reading włączył do swoich struktur Amazon. Wszystko miało miejsce w niewielkim, siódmym od końca pod względem powierzchni stanem w USA.

Przejęcia na wielką skalę

Amazon wyłożył na Kiva Systems 775 mln dolarów w marcu 2012 roku. Więcej kosztowało tylko w dotychczasowej historii e-handlowego lidera przejęcie serwisu Zappos. Po przejęciu pierwszej firmy zapadła cisza, a cały zespół rozpoczął prace dla Jeffa Bezosa. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą ich konsekwencje, ale analitycy stawiają na to, że Amazon chce rozbudować technologie związane z robotyką na własne potrzeby. Kiva od początku nie stawiała na roboty jako cel sam w sobie, ale konstruowanie coraz lepszych automatów miało być kolejnym krokiem ku doskonaleniu procesów biznesowych. Amazon najprawdopodobniej wykorzysta urządzenia opracowane w North Reading do efektywnego zarządzania swoimi centrami dystrybucji. Boston Dynamics z kolei zyskało przez lata uznanie w środowisku specjalistów od robotów, wielokrotnie współpracowało z amerykańską agencją wojskową DARPA. Opracowało robota transportowego na czterech nogach (LS3) oraz dwunożnego, humanoidalnego robota Atlas. Kwota przejęcia przez Google nie została ujawniona.

Rynek technologii związanych z robotami ma ogromny potencjał i tym bardziej wymaga szerokiego podejścia do tematu. Maszyny mają doskonalić swoją inteligencję, ale pewne jest, że pewien obszar jej tworzenia będzie wymagał wzajemnej interakcji robotów między sobą. Stąd pomysł na robocie przedszkole, ośrodek planowany w Devens. Pomysłodawcy z Massachusetts leżącego na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych chcą powstrzymać drenaż technologii oraz specjalistów, którzy wraz z osiąganymi sukcesami przeprowadzają się na zachód kraju, w okolice Krzemowej Doliny.

Nowy ośrodek

Ośrodek dla robotów mógłby służyć prezentacji nowych technologii, być kampusem dla wielu firm oraz miejscem, w którym potencjalni inwestorzy byliby w stanie zobaczyć, co potrafią interesujące ich maszyny. Roboty mogłyby razem latać, biegać i chodzić wykorzystując swoje możliwości. Organizacja chce wypracować model biznesowy, który przysłużyłby się wszystkim stronom. Także samemu stanowi, który mógłby wiele zyskać na takim terenie.

Ośrodek dla robotów nie powstanie w ciągu najbliższego roku, ale już w lipcu 2015 roku w Devens planowana jest kolejna edycja tzw. Kongresu Robotów. Wówczas prawdopodobnie zostanie ogłoszony plan stworzenia nowego centrum dla sztucznej inteligencji.