Policja wszczęła dochodzenie w sprawie promocji w sieci "Holywings" po skargach grup religijnych - podaje agencja Reutera. Sześć osób zostało oskarżonych na podstawie ustawy o bluźnierstwie oraz przepisów o bluźnierstwie w prawie dotyczącym internetu, za złamanie których grozi, odpowiednio, kara do 5 i do 10 lat pozbawienia wolności.

W wiadomości w mediach społecznościowych, która została później usunięta, sieć oferowała w czwartki darmowy gin mężczyznom o imieniu Mohammad i kobietom o imieniu Maria. We wtorek 12 punktów sieci w Dżakarcie zostało zamkniętych po tym, jak władze oświadczyły, że lokale te nie mają zezwolenia na podawanie napojów alkoholowych - podały władze.

Holywings Indonesia przeprosiło za promocję zaznaczając, że została ona przygotowana bez wiedzy kierownictwa. Według policji, pracownicy wymyślili promocję, by osiągnąć cele sprzedażowe.

Czytaj więcej

Zamach na katolicki kościół w Nigerii. Napastnicy zabili co najmniej 50 osób

Cytowany przez Reutera Andreas Harsono z organizacji Human Rights Watch (HRW) ocenił, że ustawa o bluźnierstwie oraz przepisy dotyczące aktywności w internecie stają się "coraz bardziej niebezpieczne". Dodał, że "według międzynarodowych standardów" żaden z sześciu oskarżonych nie dokonał "żadnego przestępstwa".

Według danych HRW, od czasu uchwalenia ustawy z 1965 r. w Indonezji na podstawie przepisów o bluźnierstwie uwięziono ponad 150 osób, głównie z mniejszości religijnych. Większość mieszkańców Indonezji stanowią wyznawcy islamu.