Kanada jak Australia: Chce, aby Facebook płacił za linki

Steven Guilbeault, minister ds. kanadyjskiego dziedzictwa, odpowiedzialny w rządzie za przygotowanie przepisów, które zmuszałyby Facebooka do płacenia wydawcom za linki do opublikowanych przez nich informacji, umieszczonych w tym serwisie społecznościowym, zapowiedział, że działania Facebooka wobec Australii nie odstraszą Kanady.

Aktualizacja: 19.02.2021 06:23 Publikacja: 19.02.2021 04:45

Kanada jak Australia: Chce, aby Facebook płacił za linki

Foto: AFP

Facebook zablokował możliwość umieszczania w serwisie linków prowadzących do publikacji australijskich mediów, w związku z planami australijskiego rządu, by największy serwis społecznościowy na świecie oraz Google, płaciły wydawcom za linki prowadzące do ich publikacji.

Teraz minister Guilbeault zapewnia, że "Kanada jest na pierwszej linii" bitwy z gigantami cyfrowymi. - Jesteśmy w pierwszej grupie krajów świata, które to robią - podkreśla.

W ubiegłym roku kanadyjskie organizacje medialne alarmowały rząd o możliwym załamaniu się na rynku. Ich zdaniem, dzięki nałożeniu opłaty na Facebooka i Google'a, wydawcy zyskają 620 mln dolarów kanadyjskich rocznie.

Bez podjęcia działań w tym zakresie w Kanadzie miałoby zniknąć 700 z 3 100 etatów dziennikarskich w prasie.

Guilbeault przekonuje, że Kanada może przyjąć australijskie rozwiązanie, które zakłada, że Facebook i Google miałyby się porozumieć w sprawie kwoty przekazywanej mediom za linki, które generują ruch w tych serwisach lub zgodziłyby się płacić kwotę ustaloną w drodze arbitrażu.

Kanadyjski minister podkreśla, że rozmawiał w tym tygodniu z przedstawicielami władz Francji, Australii, Niemiec i Finlandii o współpracy przy uzyskaniu uczciwej rekompensaty za treści publikowane w internecie.

- Sądzę, że niedługo będziemy mieli pięć, dziesięć, piętnaście państw przyjmujących podobne zasady - mówi. - Czy Facebook zerwie więzi łączące go z Niemcami, z Francją? - pyta kanadyjski minister.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 775