U kobiet ciężarnych przebieg jest dramatyczny. Wszystkie organizacje światowe mówią o tym, że zwiększa to trzykrotnie ryzyko, zwłaszcza u pacjentek, które rozpoczęły ciążę z chorobami towarzyszącymi - mówił na antenie Polsat News lekarz ginekolog Jacek Tulimowski.

- Wszystkie organizacje, które zajmują się ciążą i szczepieniami, mówią o tym, by wziąć pod uwagę szczepienia kobiet ciężarnych - dodał.

Dr Tulimowski powiedział, że nie należy przerywać karmienia piersią. Nie ma przeciwwskazań, by zaszczepiona pacjentka kontynuowała karmienie. - Nie wolno tego karmienia piersią przerywać - stwierdził.

Czy pacjentka, która zaszczepiła się przed planowanym zajściem w ciążę powinna zachować dystans między szczepieniem a planowaniem macierzyństwa ze względu na potencjalne ryzyko? - Nie ma takich dowodów, nie ma takiej konieczności. Nie wpływają te szczepionki na płodność - odpowiedział.

Lekarz mówił, że relatywnie częściej pacjentki będące w ciąży częściej od innych kobiet wymagają podłączenia do respiratora lub systemu ECMO.

Czy ciężki przebieg Covid-19 u kobiety w ciąży może być przyczyną wad wrodzonych u dziecka? - Na dziś nie ma prac na ten temat. Mamy prace odwrotne, jeśli kobiet przechodzi infekcję SARS-CoV-2 to wytwarza przeciwciała, która przekazuje do płodu - mówił dr Tulimowski.

- Musimy wziąć pod uwagę jednak, że ryzyko przedwczesnego porodu i poronień znacznie wzrasta w przypadku wczesnej infekcji - dodał.