Burmistrz Mediolanu Letizia Moratti postanowiła w ten sposób uczcić przypadającą 19 stycznia dziesiątą rocznicę śmierci Craxiego w Hammamet w Tunezji, gdzie schronił się przed włoskim wymiarem sprawiedliwości.
Decyzja pani burmistrz (partyjnej koleżanki premiera Silvia Berlusconiego) wywołuje kontrowersje i protesty. Antonio Di Pietro, który na początku lat 90. stał na czele oskarżycieli polityków i biznesmenów uwikłanych w korupcję, zgadza się, ale pod warunkiem, że na tabliczkach znajdzie się napis: „Bettino Craxi – polityk i zbieg”. Inny prokurator w tych procesach, a obecnie opozycyjny senator Gerardo D’Ambrosio, twierdzi, że to próba zrelatywizowania odpowiedzialności Craxiego i delegitymizacji zapadłych wówczas wyroków. Liga Północna, koalicjant Berlusconiego, jest zdania, że ulicami i placami należy honorować tych, którzy coś państwu dali, a nie tych, którzy je okradali.
Craxi był przywódcą Partii Socjalistycznej. Sprawował urząd premiera w latach 1983 – 1987. Odcinał się od stalinizmu i socjalizmu w sowieckim wydaniu. Za jego rządów włoski PKB przewyższył brytyjski i Włochy były piątą potęgą gospodarczą świata. Przyjaźnił się z Berlusconim. Był świadkiem na jego drugim ślubie i wbrew decyzji sądu zezwolił jego trzem stacjom telewizyjnym na nadawanie programu na terenie całych Włoch. Głosowanie parlamentu w tej sprawie połączył z wotum zaufania dla swego rządu.
W styczniu 1992 r. działacz Partii Socjalistycznej Mario Chiesa został złapany na przyjmowaniu łapówki od przedsiębiorcy Luki Magniego. Śledztwo w tej sprawie doprowadziło do zdemaskowania układu korupcyjnego między partiami politycznymi a biznesem.
Okazało się, że wszystkie partie polityczne poza postfaszystami funkcjonowały dzięki łapówkom przedsiębiorców, którzy w ten sposób zapewniali sobie zamówienia publiczne. W proceder uwikłane były największe włoskie koncerny. W sumie w prowadzonej przez prokuraturę akcji „Czyste ręce” skazano 1300 wpływowych osób. W efekcie rozpadł się cały układ polityczny Włoch z trzęsącą krajem od końca II wojny światowej chadecją. Upadła Pierwsza Republika i na scenę polityczną wkroczył Berlusconi.