Podręcznik „Książeczka Tommiego” tytułem nawiązuje do popularnej serii ilustrowanych zeszytów dla dzieci. Podręcznikowy Tommi różni się od swojego pierwowzoru tym, że nie ma taty, a za to dwie mamy. Książeczka zawiera szereg praktycznych rad dla nauczycieli. Na przykład, co zrobić, jeśli dziecko na rysunku swoich rodziców umieści dwie panie. Na pytania innych dzieci, która jest mamą, nauczyciel powinien wyjaśnić, że obie. W przypadku szczególnej dociekliwości, typu: „Ale która naprawdę jest mamą?”, pedagog ma odpowiedzieć: „Trzeba je spytać. To są dwie mamy, które są razem”. Gdy jakieś dziecko rzuci: „Mnie rodzice powiedzieli, że mama jest jedna, a Sara ma dwie”, trzeba odpowiadać: „Być może nie znają obu mam Sary. Mogliby je zaprosić do domu, to im wyjaśnią”.

Podręcznik instruuje również, jakie odpowiedzi sugerować dzieciom na kłopotliwe pytania rówieśników: „Ta mama nosiła mnie w brzuszku, a ta wzięła pierwsza na ręce”. Podręcznik został wydrukowany i rozesłany turyńskim nauczycielom za pieniądze lewicowych władz miejskich. Jego autorkami są asystentka socjalna i psychoterapeutka, aktywistki organizacji Tęczowe Rodziny skupiającej homoseksualnych „rodziców”. Stowarzyszenie na stronie internetowej wyjaśnia, że „jej celem jest walka o pogodzenie rodzicielstwa z homoseksualizmem, będących w błędnym odczuciu społecznym sprzecznością”.

We Włoszech parom homoseksualnym nie przysługują osobne prawa. Mimo obietnic wyborczych lewicowemu rządowi Romana Prodiego (2006 – 2008) nie udało się przeforsować odpowiedniej ustawy z powodu oporu katolików we własnych szeregach. Rząd Silvia Berlusconiego jest takim regulacjom przeciwny, choć popiera je 60 proc. Włochów. Pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci (aż 75 procent Włochów się na to nie godzi), ale w praktyce wiele takich par opiekuje się dziećmi. Najczęściej urodzonymi w związkach heteroseksualnych, które zdecydowały się na rozwód, gdy okazało się, że jeden z małżonków jest homoseksualistą, a sąd przyznał mu opiekę nad dzieckiem. Lesbijki często decydują się na zabieg sztucznego zapłodnienia za granicą lub stosunek z mężczyzną.