Stanowy kongres zatwierdził ustawę zastępującą karę śmierci dożywotnim więzieniem bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Gubernator stanu Jon Corzine już zapowiedział, że lada dzień ją podpisze. W kilkunastu innych stanach kara śmierci nie jest stosowana od lat. Ale od kiedy przed 31 laty Sąd Najwyższy USA po paroletnim zawieszeniu ponownie dopuścił jej wykonywanie, żaden stan nie wprowadził dotąd jej ustawowego zakazu. Kilka próbowało, lecz bez powodzenia.
Przeciwnicy kary śmierci są jednak ostrożni w ogłaszaniu triumfu. Ich zdaniem decyzja New Jersey to ważny, ale mały krok ku zmianom w innych stanach. – Nie spodziewałbym się nagłego przełomu. To może być raczej początek początku rewizji prawa przez kolejne stany – uważa profesor prawa David Dow.
Ostatniej egzekucji dokonano w New Jersey w 1963 roku. Od tamtej pory najwyższy wymiar kary był jednak orzekany i obecnie w celach śmierci przebywa tam ośmiu więźniów, którzy i tak de facto odsiadują dożywocie. Wśród nich jest między innymi zabójca siedmioletniej Megan Kanki, której imię zna większość dorosłych Amerykanów. Nosi je głośne prawo nakazujące upublicznianie danych o miejscu zamieszkania karanych wcześniej pedofilów.
– Nie ma żadnej wątpliwości co do tego, że ci kryminaliści są winni. A mimo to oszczędzamy im życie w imię sprawiedliwości? Czy to jest sprawiedliwe dla Megan i jej rodziny? – krytykował decyzję swych kolegów republikański kongresmen Richard Merkt, który głosował przeciw ustawie. Zdaniem dyrektora pozarządowego Ośrodka Informacji o Karze Śmierci Richarda Dietera, jeśli kolejne stany pójdą w najbliższych latach w ślad New Jersey i ustawowo zniosą karę śmierci, postawi to w kłopotliwej sytuacji takie stany, jak Teksas, Wirginia czy Oklahoma, gdzie wykonuje się najwięcej egzekucji.
Chociaż według ostatniego sondażu Gallupa prawie 70 procent Amerykanów opowiada się za utrzymaniem kary śmierci dla morderców, to w ostatnich latach podnosi się coraz więcej głosów na rzecz jej zniesienia. Zmiana ta bierze się między innymi z rosnącej liczby przypadków uniewinniania osób skazanych na śmierć na podstawie badań DNA.