Samorządy będą na szerszą skalę pomagać właścicielom domów jednorodzinnych ocieplać domy i wymieniać piece węglowe. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu w tej sprawie. Jego pełna nazwa to: projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Nowe przepisy mają pomóc osobom, które zostały dotknięte ubóstwem energetycznym. Przede wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych. Często wymagają one nie tylko wymiany starego pieca węglowego na ekologiczny, ale także termomodernizacji, by ciepło nie uciekało przez nieszczelne okna czy ściany.

Czytaj też: Ocieplenie domów sposobem na smog - będzie więcej pieniędzy na termomodernizację

Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach, których nie stać ani na wymianę pieca, ani na termomodernizację. Nie otrzymają pieniędzy do ręki, trafią do gmin. I to one przygotują i poprowadzą programy termomodernizacyjne.

Dzięki ustawie możliwe się stanie sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów wymiany pieców i termomodernizacji. Przeprowadzi ją firma wytypowana przez samorząd.

Dziś prowadzony jest pilotaż, w którym miasta mogą brać udział. Nie cieszy się jednak wielką popularnością.

Nowe przepisy mają powołać do życia centralną ewidencję emisyjności budynków. Dzięki temu będzie dokładnie znana skala zjawiska, ile jest pieców starej daty i ile wymieniono. W wielu miejscowościach bowiem działają programy wymiany starych pieców węglowych i zastępowania ich podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub montażem alternatywnych źródeł energii. Prowadzone są jednak bez oparcia na twardych danych.

Dlatego wsparcie nie jest efektywnie zarządzane – nie trafia tam, gdzie jest potrzebne, i w takiej formie, w jakiej jest niezbędne.

W centralnej ewidencji będą zebrane najważniejsze informacje z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji kotłów. Będzie umożliwiała zbieranie danych m.in. o stanie energetycznym budynków oraz informacji o wszelkich formach pomocy publicznej (dotacje, preferencyjne kredyty) przyznanych na termomodernizację lub wymianę kotłów ciepłowniczych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Etap legislacyjny: dziś pierwsze czytanie