Centrum to znajduje się w budynku byłej WKU przy ul. Puławskiej 4 w Warszawie. To jedyne w Polsce miejsce spotkań weteranów. W placówce tej żołnierze oraz ich bliscy otrzymają wsparcie psychologa, prawnika, doradcy zawodowego.

- Jesteśmy z was dumni, Polska jest z was bardzo dumna. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego poświęcenia – powiedziała do weteranów premier Kopacz.

Termin uroczystego otwarcia placówki nie był przypadkowi. Trzy lata temu w czasie misji afgańskiej doszło do najtragiczniejszego zamachu na polskich żołnierzy. W wyniku wybuchu miny – pułapki w Ghazni zginęło pięciu żołnierzy : st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala, szer. Krystian Banach. Ostatnim żołnierzem, który poległ na misji był plut. Rafał Celebudzki, który zginął 16 września 2014 roku w wybuchu miny pułapki w stolicy Afganistanu Kabulu. Służył on w Wielonarodowym Korpusie Północno – Wschodnim, związku taktycznym NATO, który zlokalizowany jest w Szczecinie.

Przed Centrum został odsłonięty 3,5-metrowy obelisk z brązu upamiętniająca poległych na misjach żołnierzy. Tylko na misji w Iraku zginęło 28 żołnierzy, a w Afganistanie 44. We wszystkich misjach od 1945 roku życie straciło 119 Polaków.

Więcej w tabletowym wydaniu "Rzeczpospolitej" o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.