Reklama

Dotacja unijne dla gmin na ochronę zabytków

Remonty zabytkowych obiektów oraz odnowa ich otoczenia lub konserwacja zabytków ruchowych to przykłady działań, które dofinansuje województwo kujawsko-pomorskie.

Publikacja: 20.09.2015 16:02

Dzięki środkom, jakie zarezerwowano na tzw. działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury", może poprawić się stan części zabytkowych nieruchomości, ich otoczenia a także cennych rzeczy ruchomych przedstawiających wartość historyczną. Jego głównym celem jest zwiększenie atrakcyjność obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego.

Działanie to (w ramach ogłoszonego konkursu) może dofinansować projekty obejmujące prace restauratorskie, konserwatorskie i roboty budowlane w obiektach zabytkowych , w otoczeniu zabytku i na obszarach zabytkowych, obszarach poprzemysłowych o wartościach historycznych oraz projekty polegające na konserwacji zabytków ruchomych i materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo dokumentacyjne. Na przeprowadzenie pierwszych takich prac (ze środków unijnych na lata 2014-2020) przeznaczono 6,2 mln zł. To budżet pierwszego ogłoszonego konkursu, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na marzec przyszłego roku.

Prawo do składania wniosków zastrzegł dla siebie samorząd województwa. Ale, co istotne, może to robić samodzielnie jak i w partnerstwie z innymi podmiotami. A do tych należą m.in.:

- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub stowarzyszenia oraz jednostki organizacyjne,

- organizacje pozarządowe,

Reklama
Reklama

- kościoły i związki wyznaniowe,

- państwowe jednostki organizacyjne,

- przedsiębiorstwa.

Wszystkie te instytucje mogą brać udział w zaplanowaniu odpowiednich działań, a następnie ich realizacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej regionalnemu programowi operacyjnemu na lata 2014-2020 (www.mojregion.eu).

Opinie Prawne
Jakub Sewerynik: O starszych braciach, czyli mury rosną
Nieruchomości
Można już składać wnioski o bon ciepłowniczy. Ile wynosi i komu przysługuje?
Służby mundurowe
W 2026 roku wojsko wezwie nawet 235 tys. osób. Kto jest na liście?
Samorząd
Na te zmiany czekają gminy i inwestorzy. Teraz ruch prezydenta
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Nieruchomości
Tomasz Lewandowski: Rząd chce oczyścić atmosferę wokół spółdzielni mieszkaniowych
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama