Wojewoda śląski nie zaakceptował uchwały Rady Miasta Chorzowa z grudnia 2020 r. ws. wprowadzenia „Regulaminu korzystania z miejskich siłowni plenerowych, zlokalizowanych na terenie Miasta Chorzów". Stwierdził, że podjęto ją z istotnym naruszeniem prawa, i rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność kilkunastu jej punktów. Uznał, że rada przekroczyła zakres delegacji ustawowej z ustawy o samorządzie gminnym. Ustanowiła bowiem liczne zakazy wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących, w tym z takich, które przewidują kary za ich naruszenie.
Przykłady: zakaz sprzedaży napojów alkoholowych i uprawnienia gminy w tym zakresie reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawa o samorządzie gminnym. Zakaz palenia wyrobów tytoniowych – ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Odpowiedzialność za naruszanie porządku publicznego, zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenów siłowni, niszczenie roślinności, ławek i koszy normują przepisy kodeksu wykroczeń. A odpowiedzialność cywilną – kodeks cywilny oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rada miasta nie może być organem dokonującym wyciągu zakazów i nakazów z obowiązujących aktów wyższego rzędu – podsumował wojewoda.
Czytaj też:
Akta prawa miejscowego: przepisywanie ustaw do uchwał szkodzi - wyrok WSA
Chorzów zaskarżył rozstrzygnięcie nadzorcze do WSA w Gliwicach, wytykając błędną wykładnię przepisów ustawy o samorządzie gminnym.