Do rzecznika w dalszym ciągu wpływają skargi w sprawie braku ulg dla dzieci i młodzieży, które posiadają legitymacje szkolne w języku obcym.
- Nadal stoję na stanowisku, że obowiązujące w tym zakresie przepisy powinny zapewniać prawo do korzystania z ulg dzieciom posiadającym obywatelstwo polskie, które uczą się za granicą lub w szkołach przy przedstawicielstwie dyplomatycznym obcego państwa w Polsce, mającym legitymacje wystawione w języku obcym - podkreślił Marek Michalak.
W związku z powyższym kolejny raz zwrócił się do Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich o rozważenie zasadności złożenia do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności art. 4 oraz 5 ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego z konstytucją.