Reklama

Zamówienia publiczne: co się zmieni?

Projekt prawa o przetargach kładzie większy nacisk na kształtowanie kryteriów oceny ofert, co jest kluczową kwestią. Czy to jednak pomoże innowacyjności?

Publikacja: 07.02.2019 08:38

Zamówienia publiczne: co się zmieni?

Foto: Adobe Stock

Nowe przepisy nałożą na zamawiających obowiązek sporządzania opisów kryteriów oceny ofert tak, by umożliwić skuteczną ich weryfikację i porównanie poziomu oferowanego wykonania na podstawie informacji z samych ofert.

Czytaj także: #RZECZoPRAWIE - Jacek Sadowy: projekt zmian w prawie zamówień publicznych to krok wstecz

W tym celu zamawiający mogą określić w zamówieniu, jaki zakres informacji podawanych w ofertach będzie brany pod uwagę przy ich ocenie z zastosowaniem danego kryterium oraz jakie środki dowodowe będą brane pod uwagę na poparcie podanych danych.

Ustawa dopuszcza możliwość wyboru oferty jedynie na podstawie kryterium ceny albo kosztu. Wybierana oferta także w takich przypadkach powinna być najkorzystniejsza dla zamawiającego, co oznacza, że zamawiający powinien ustalić standardy jakości przedmiotu zamówienia przez specyfikacje techniczne lub warunki realizacji zamówienia w dokumentach zamówienia.

Zamawiający będzie też zobowiązany do wskazywania w ogłoszeniu lub dokumentach zamówienia wagi każdego z kryteriów służących wyborowi najkorzystniejszej oferty, proporcjonalnie do sumy wag wszystkich kryteriów.

Reklama
Reklama

Utrzymana została natomiast zasada, że kryteria oceny ofert nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy, w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej oraz określania przez zamawiającego tych kryteriów jednoznacznie, w sposób zrozumiały.

– Stosowanie kryteriów oceny ofert gwarantujących obiektywne porównanie relatywnej wartości ofert czy wymóg „jednoznaczności" mogą sprawić, że w praktyce będą preferowane kryteria proste i matematyczne, co może prowadzić do ograniczenia kryteriów innowacyjnych.

Obowiązek stosowania kryteriów „zapewniających możliwość konkurencji" może być z kolei rozumiany jako obowiązek stosowania kryteriów, które spełni większość wykonawców na rynku, co też doprowadzi do mniejszej innowacyjności zamówień publicznych – ocenia Jacek Sadowy, były prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Etap legislacyjny: opiniowanie

Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Spadki i darowizny
Czy darowizna sprzed lat liczy się do spadku? Jak wpływa na zachowek?
Internet i prawo autorskie
Masłowska zarzuca Englert wykorzystanie „kanapek z hajsem”. Prawnicy nie mają wątpliwości
Prawo karne
Małgorzata Manowska reaguje na decyzję prokuratury ws. Gizeli Jagielskiej
Dane osobowe
Kurier zgubił list z banku. NSA zdecydował, kto za to zapłaci
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama