Reklama

Czy urzędnik służy cywilnej zawsze musi zgodzić się na przeniesienie

Dyrektor generalny zwrócił się do urzędnika sc z propozycją przeniesienia go do innego urzędu. Tłumaczył, że robi to na prośbę kolegi z tego urzędu, w którym brakuje pracowników o posiadanych przez urzędnika kwalifikacjach. Czy jeśli nie przyjmie on tej propozycji, poniesie z tego powodu jakieś sankcje?

Publikacja: 27.06.2017 02:00

Czy urzędnik służy cywilnej zawsze musi zgodzić się na przeniesienie

Foto: www.sxc.hu

Nie. Zgodnie z art. 64 ustawy o służbie cywilnej przeniesienie urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą, może nastąpić w każdym czasie.

Jak widać z powyższego, aby miejsce pracy urzędnika mogło się w tym trybie zmienić musi on wyrazić zgodę na swoje przeniesienie. Oczywiście przed podjęciem decyzji urzędnik sc powinien wiedzieć, na co się decyduje: znać urząd, do którego ma być przeniesiony oraz swoje nowe stanowisko pracy. W związku z tym, że przepisy nie określają, w jakiej formie zgoda taka powinna być wyrażona dopuszczalna jest każda forma. Jej wyrażenie przez członka korpusu sc nie może jednak budzić wątpliwości, dlatego zaleca się skorzystanie w tym przypadku z formy pisemnej.

Urzędnika sc, do którego dyrektor generalny zwrócił się z taką ofertą może, zatem ją przyjąć, a wtedy jego przeniesienia dokonuje dyrektor generalny urzędu, w którym ma być on zatrudniony, w porozumieniu z dyrektorem generalnym urzędu, w którym dotychczas pracuje. Może też odmówić. I z tego tytułu nie mogą go spotkać żadne negatywne konsekwencje.

Zgodnie z ustawą o sc, tylko odmowa wykonania decyzji w sprawie przeniesienia, o którym mowa w art. 62 i 63 (czyli w drodze jednostronnych decyzji dyrektora generalnego urzędu albo szefa sc) lub niepodjęcie pracy w urzędzie, do którego urzędnik został przeniesiony przez szefa sc w trybie art. 66 usc (czyli z powodu likwidacji lub reorganizacji urzędu) skutkuje wygaśnięciem jego stosunku pracy.

—Małgorzata Jankowska

Reklama
Reklama

podstawa prawna: Art. 62-64, art.66, art.70 pkt 7, art. 71 ust.1 pkt 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm)

Prawo karne
Prokurator krajowy o śledztwach ws. Ziobry, Romanowskiego i dywersji
Konsumenci
Nowy wyrok TSUE ws. frankowiczów. „Powinien mieć znaczenie dla tysięcy spraw”
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Praca, Emerytury i renty
O tym zasiłku mało kto wie. Wypłaca go MOPS niezależnie od dochodu
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama