Na otwartej od jutra w Państwowym Muzeum Etnograficznym wystawie „Mapuche: Ziarno Chile" zaprezentowanych zostanie ponad 300 zabytkowych obiektów ich kultury z Chilijskiego Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej. Ekspozycję wzbogacą także eksponaty z zasobów PME.
Mapuche byli ludem nie tylko wojowniczym, ale i religijnym. – Ich bogate wierzenia i różnorodne obrzędy pozwalały im komunikować się zarówno z siłami natury, jak i mocami nadprzyrodzonymi – wyjaśnia kuratorka wystawy Patrycja Prządka-Giersz.
Pośrednikami pomiędzy światem pozaziemskim a społeczeństwem byli szamani – Machi – którzy w walce dobra ze złem uosabiali bóstwa. Symbolem ich statusu były rewes, czyli ceremonialne „święte schodki" z drewna. Te i inne artefakty Machi znajdą się na wystawie. Zobaczymy też ręcznie robioną biżuterię, tkane stroje czy ceramikę i broń. Wszystko to w ciekawej scenografii.
– Do prezentacji wybraliśmy duże, przestrzenne sale – mówi Beata Józefowicz z PME. – Wkomponowaliśmy w nie elementy geometryczne charakterystyczne dla wzornictwa Mapuche.
Uzupełnieniem będą wielkoformatowe fotografie chilijskiego krajobrazu oraz nagrania dźwięków natury i szamańskich pieśni.