Francuski myśliciel Marc Augé w znanym eseju "Nie-miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności" (1992; wyd. polskie 2010) rozważa pojęcie nie-miejsca w kontekście opozycji do „miejsc antropologicznych", definiowanych jako tożsamościowe, relacyjne i historyczne. Miejsca antropologiczne tworzą według niego tkankę społeczną, nie-miejsca zaś samotną umowność.
Artyści zaproszeni do udziału w wystawie w dość przewrotny sposób zajęli się uchwyceniem ulotnej granicy między miejscem i nie-miejscem. Wykorzystując m.in. fotografię, wideo, instalację, podejmują próby przekształcenia nie-miejsca – jego oswojenia, indywidualizacji lub hybrydyzacji. Przedstawiają formy dialogu i postawy użytkowników nie-miejsc, od aktywnego zaangażowania i interakcji po bierność przechodnia; niekiedy odczarowują i pobudzają przestrzeń pomiędzy, powodując, że w nie-miejscu możemy poczuć się na miejscu – i odwrotnie.
Swoje prace zaprezentują: Aneta Grzeszykowska i Jan Smaga, Rafael Lozano Hemmer, Przemysław Jasielski, Łukasz Jastrubczak, Alicja Karska i Aleksandra Went, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Krakowiak, Dominik Lejman, Krzysztof Miękus, Małgorzata Markiewicz, Laura Pawela, Mateusz Pęk, Janek Simon, Łukasz Surowiec, Marek Zygmunt
Wystawa zrealizowana przez zespół kuratorski w składzie: Irena Janysek, Izabela Kaszyńska, Beata Łyżwa-Sokół, Ewa Odyjas, Anna Ostrowska, Weronika Panasewicz, Magda Szadkowska, Hanna Szpil, Zuzanna Waltoś, Jolanta Woszczenko.
Konsultacja projektu: Paweł Polit, CSW Zamek Ujazdowski