Prezentacje są częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A wrocławska Akademia Sztuk Pięknych uhonorowała projektanta tytułem doctora honoris causa.
Credo artysty brzmi: „Nie tylko my patrzymy na przedmioty, one też patrzą na nas" . Do najbardziej znanych designerskich projektów Mendiniego należy kolekcja Anna G firmy Alesii oraz fotel Proust w różnych wariantach. Anna G to przede wszystkim przedmiot użytkowy, choć z wyglądu przypomina zabawkę dla dorosłych (stylizowaną na postać dziewczyny w bajecznie kolorowych sukienkach). Powstała w 1993 roku. W 2003 uzupełniła ją seria korkociągów Allessandro M., które są designerskim portretem samego artysty.
Z kolei fotel stworzony w hołdzie dla Marcela Prousta to mebel o barokowych kształtach pokryty bajecznie kolorowymi tkaninami w impresjonistycznie rozedrgane plamy, geometryczne wzory lub jednobarwnymi. Projektem tym Mendini przezwyciężył kryzys twórczy w latach 70., gdy doszedł do wniosku, że wszystko już było, ale nagle wpadł na myśl, że dekoracja jest równie ważna jak struktura mebla i może całkowicie odmienić jego wygląd. Stąd wzięła się idea redesignu Mendiniego, tzn. przekształcenia znanych projektów, chociaż tworzy także w pełni autorskie hity.
Podczas pobytu w Polsce Alessandro Mendini powiedział „Obiekty, które trafiły do Wrocławia pochodzą z różnych epok w mojej twórczości. Są tu zarówno bardzo drobne designerskie przedmioty robione na skalę przemysłową, jak i pojedyncze wielkie rzeźby czy projekty architektoniczne metra w Neapolu czy muzeów. Dla mnie to niezwykłe przeżycie, bo nie zdarza się, żebym zobaczył obok siebie tak przeróżne prace."
Wrocławskie wystawy Alessandro Mendiniego są podsumowaniem całokształtu pracy artysty. Zobaczyć można na nich rzeźby i instalacje, projekty architektoniczne i designerskie, a także rzeźbę specjalnie zaprojektowaną dla Wrocławia, przypominającą barwnego Arlekina.