Reklama

Zamek Królewski w Google Cultural Institute

Powstaje nową prezentacja wirtualna Zamku Królewskiego w Warszawie na platformie Google Cultural Institute.

Publikacja: 27.02.2016 16:00

Zamek Królewski w Google Street View

Foto: materiały prasowe

Eksperci pracują w Zamku nad zdjęciami w technologii Street View, wykonanymi za pomocą Trolleya. Za kilka miesięcy internauci będą mogli odwiedzić wnętrza pałacu Pod Blachą: apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, wystawę kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian oraz zbiory zgromadzone w Bibliotece Królewskiej.

– Mamy już jedną kolekcję w Google Cultural Institute – mówi „Rzeczpospolitej” Aldona Modrzewska, kierownik Pracowni Digitalizacji Zamku. – W styczniu uruchomiliśmy wystawę „Stanisław August mecenasem sztuk”, prezentującą wybrane eksponaty ze stałej ekspozycji zamkowej. Ale teraz po raz pierwszy przygotowujemy pokaz z wykorzystaniem zdjęć 360 stopni. Wirtualną zwiedzanie traktujemy jednocześnie jako zaproszenie do odwiedzenia Zamku Królewskiego w Warszawie.

Książę Józef Poniatowski, bratanek Stanisława Augusta to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Pałacu pod Blachą – w skrzydle Zamku Królewskiego, w którym mieściły się pokoje dla dworu.

Apartament ks. Józefa Poniatowskiego należał do najsłynniejszych salonów Warszawy końca XVIII i początku XIX w. Odtworzone wnętrza znajdują się na pierwszym piętrze Pałacu pod Blachą. Można tu zobaczyć m.in. salon z galerią obrazów, reprezentacyjny westybul górny z portretami rodu Poniatowskich, niebieski pokój sypialny i kancelarię sztabową, powstały, gdy książę objął funkcję ministra wojny w Księstwie Warszawskim. O tamtych czasach przypomina obraz Marcella Bacciarellego „Nadanie Konstytucji Księstwu Warszawskiemu przez Napoleona”.

A na parterze Pałacu znajduje się wystawa  kobierców wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian – Polki, która ofiarowała ją Zamkowi w 1989 roku. Całość zbioru liczy 600 obiektów. Obecna ekspozycja prezentuje najpiękniejsze z nich. Pochodzą z XVIII-XIX wieku z głównych ośrodków sztuki kobierniczej: anatolijskiego, perskiego, kaukaskiego, środkowoazjatyckiego. Pełniły funkcje użytkowe, a jednocześnie wszystkie wykonano z artystycznym kunsztem, świadczącym o wysokim poziomie manufaktur Bliskiego Wschodu. W ich dekoracji powtarza się uproszczony architektoniczny motyw niszy lub arkady nawiązujące do kształtu mihrabu - wnęki w sali modlitwy w meczecie, wskazującej kierunek Mekki.

Reklama
Reklama

Biblioteka Królewska powstała w latach 1779-1782. Obecnie znajduje się w niej bogaty zbiór map, rysunków i książek z daru dr. Tomasza Niewodniczańskiego.

Z Google Cultural Institute współpracuje już 1000 partnerów z 70 krajów, udostępniających na platformie ponad 6 milionów obiektów muzealnych. Z Polski swoje zbiory prezentuje 20 instytucji na blisko 90 wirtualnych wystawach. Zdjęcia wnętrz 360 stopni można oglądać z Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Zamku w Kórniku, Zamku Książ i Centrum Nauki Kopernik. Platformę najczęściej odwiedzają internauci z USA, Francji, Włoch, Chin, Japonii i Niemiec. Polska wśród zainteresowanych nią zajmuje jedenastą pozycję.

Rzeźba
Wybitny rzeźbiarz Mirosław Bałka o patriotyzmie: Nie jestem chłopcem, już mnie nie kusi
Rzeźba
Anatomia antyku na Zamku Królewskim z kolekcji Stanisława Augusta
Rzeźba
Rzeźby Abakanowicz wkroczyły na Wawel. Jej drapieżne ptaki nurkują wśród drzew
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama