„Dziedzictwo” to program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zaznaczyli swoją obecność w sztuce, nauce, gospodarce, polityce i mieli wpływ na rozwój tych dziedzin w XIX i XX wieku. Ich losy rozgrywały się na styku wielu kultur, a jednocześnie w wyborze wartości, którymi się kierowali, miało znaczenie ich dziedzictwo.

W galerii zobaczymy zdjęcia i znajdziemy biografie 26 postaci. Wśród nich znajdą się m.in. Artur Rubinstein (pianista), Samuel Goldwyn Meyer (hollywoodzki producent filmowy), Aleksander Ford (reżyser i filmowiec), I. B. Singer (pisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej nagrody Nobla), Bruno Schulz (pisarz i rysownik), Ida Kamińska (aktorka, reżyserka, dyrektorka teatrów żydowskich), Arnold Szyfman (dyrektor i założyciel Teatru Polskiego, reżyser i dramaturg), Róża Luksemburg (działaczka socjalistyczna), Henryk Berlewi (malarz, grafik), Leopold Kronenberg (przemysłowiec i filantrop, „ojciec” kolei w Królestwie Polskim), Helena Rubinstein (założycielka firmy kosmetycznej), Janusz Korczak (pedagog, lekarz), Józef Rotblat (fizyk, działacz ruchu na rzecz pokoju, laureat pokojowej nagrody Nobla), Ludwik Zamenhof (lingwista, twórca esperanto),Dawid Ben Gurion (izraelski polityk, pierwszy premier Izraela).

Cykl zainauguruje w niedzielę o godz. 14 na YouTube oraz na Facebookowym profilu Muzeum Polin seria rozmów. Reportażystka Hanna Rydlewska rozmawiać będzie z Joanną Fikus, kierowniczką działu wystaw Muzeum POLIN o odwadze. A w kolejnych wywiadach usłyszymy Dariusza Stolę, Andrzeja Ledera oraz Wojciecha Eichelbergera.
O godz. 20. odbędzie się debata „Czyje jest to dziedzictwo?” z udziałem osób zaangażowanych w powstanie nowej galerii: prof. Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, prof. Dariuszem Stolą i dr Tamarą Sztymą. Poprowadzi ją Jacek Żakowski.
Więcej: www.polin.pl