– Gra wideo to kolejna, nieoczywista propozycja Zamku Królewskiego na Wawelu, którą prezentujemy po komiksie „Tajemnica miecza”, serialu „Wawel. Królestwo odkryte” czy wirtualnych spacerach – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ., dyrektor Zamku.

– „Kosmograf” to nie tylko forma rozrywki, ale też i doskonałe narzędzie edukacyjne, służące do zgłębiania historycznej wiedzy w nowoczesnej i atrakcyjnej formule. Zapraszamy w ten sposób każdego, by mógł odkryć Wawel na nowo.

Gracz wcielając się w jednego z kilku bohaterów wzorowanych na postaciach historycznych związanych z Zamkiem, dołącza do poszukiwań wawelskich zabytków, m.in. Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich, szachów Zygmunta III, czy koronacyjnych pantofli Zygmunta Augusta.

Tytułowy Kosmograf to renesansowy badacz i konstruktor zafascynowany tworzeniem map. W jego pracowni znajduje się fantastyczna maszyna czasu. Kosmograf stworzył mapę świata, która służy jako jej sterownik. Maszyna jest jednak nieskończona, brakuje kilku ważnych elementów. Aby działała i pozwoliła nam przenosić się w czasie, trzeba zdobyć niezbędne narzędzia do jej uruchomienia. Powrót do naszych czasów wymaga wykorzystania wszystkich umiejętności i dobrego poznania wawelskich historii i postaci.

Gra ma kilka poziomów zaawansowania, odsłaniających i przybliżających różne epoki historyczne. Można ją pobrać poprzez stronę: https://wawel.krakow.pl

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.