"Będzie potrzebna PILNA modlitwa w piątek. O 18 odbędzie się zamknięte spotkanie miejscowych elit na satanistycznym wernisażu. Mariny Abramowicz, mające na celu poddanie Polski kultowi szatana" – czytamy na facebookowym profiku "Uwaga: Polska w dużych dawkach".

Inna ze stron informuje o "agenturalnej działalności wicepremiera (Piotra) Glińskiego" i wzywa o pomoc Krucjatę Różańcową i Radio Maryja.

"Czy za ten stan rzeczy odpowiada Gliński, Sellin, albo też Zwinogrodzka? Nie! Za takie wydarzenia w Polsce odpowiadają fanatyczni zwolennicy PiS! Trzy lata temu zostali ostrzeżeni. Dysponowali dostarczoną przeze mnie wiedzą, wystarczającym czasem i narzędziami nacisku na Rząd. Nie zrobili zupełnie nic!” – czytamy.

Ministerstwo Kultury na stronie internetowej weszło w dialog z takimi "argumentami". "Informujemy, że resort odmówił dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Instytucja bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN w zaproszeniu na wydarzenie w sposób mogący sugerować, że MKiDN jest jednym ze współorganizatorów wystawy".

CSW wszczęło specjalne środki bezpieczeństwa, by uniknąć zagrożeń dla artystki. Zakmięty będzie parking i główne wejście.

Na wystawie sumującej dorobek Abramović - będzie ponad 120 dzieł, fotografie, rysunki, rzeźby, materiały wideo. To jedno z największych wydarzeń artystycznych roku.

Wystawa "The Cleaner" będzie prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku.