– Wybraliśmy 21 współczesnych artystów, których dzieła osiągnęły najwyższe ceny sprzedaży w polskich domach aukcyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat – mówi dyrektor galerii Zuzanna Sokalska. Pokazujemy obrazy powstałe po 1950 r., stworzone przez malarzy urodzonych po 1900 r. Wyjątkiem jest Henryk Stażewski urodzony w 1894 r., ale zaliczyliśmy tego awangardowego artystę do grona współczesnych twórców.

Większość prezentowanych płócien powstała na przełomie lat 60. i 70. – Kuratorem tej ekspozycji był sam rynek – wyjaśnia Sokalska. – Chodziło też o pokazanie tendencji i gustów rodzimych kolekcjonerów. Na przykład zdecydowana większość artystów  prezentowanych na wystawie to klasycy o ugruntowanej już pozycji.

Najmłodszy z nich ma 54 lata, 15 to artyści nieżyjący. Pośród 21 najlepszych znalazła się tylko jedna kobieta – Teresa Pągowska, której pracę sprzedano za 100 tys. zł. Na Wilczej zobaczymy jeden z jej późniejszych obrazów „Czarna i mały biały" z 2001 r. Znajdzie się tam również słynne „Koło" Wojciecha Fangora, pokazywana wcześniej w Muzeum Sztuki w Łodzi „Próba w cyrku" z 1965 r. Jerzego Nowosielskiego czy praca na papierze Romana Opałki z cyklu „Cartes de voyages". Ekspozycję można oglądać od 9 grudnia do 4 stycznia.