Szczęściarz, Jeffrey Gonano, powiedział mediom, że był akurat na etapie poszukiwań obrazu do udekorowania mieszkania, gdy przeczytał artykuł o charytatywnej aukcji. Kupił więc jeden z pięćdziesięciu tysięcy biletów po sto euro każdy.

Główną nagrodą w loterii organizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's  był obraz Pabla Picassa "Man with Opera Hat" ("Człowiek w kapeluszu").

Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na ratowanie starożytnego fenickiego miasta Tyr leżącego na południu Libanu, nad Morzem Śródziemnym. Miasto, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zostało poważnie zniszczone w czasie działań wojennych.

W loterii wzięli udział nabywcy z całego świata, większość z USA. Nowy właściciel obrazu pochodzi z Pensylwanii. Mimo ogromnej wartości dzieła zapowiedział, że na razie nie ma zamiaru go sprzedawać.

Obraz Picassa "Man with Opera Hat", namalowany w 1914 roku, został  kupiony w jednej z galerii Nowego Jorku przez UNESCO dzięki wziętemu przez organizację kredytowi. UNESCO zapłaciło za obraz nieco mniejszą kwotę niż sugerowany przez rzeczoznawców milion dolarów.

- Mój dziadek był pionierem we wszystkim, w życiu, w miłości, w pracy. Jestem przekonany, że jego dzieło posłuży słusznemu celowi - powiedział wnuk malarza, Olivier Picasso, który był zaangażowany w nagłaśnianie loterii.

Picasso za 100 euro