Jest to jedno z głównych wydarzeń polskich obchodów Roku El Greca z okazji 400-lecia śmierci wybitnego artysty, twórcy nowego nurtu we sztuce – manieryzmu.
Domenikos Theotokopulos, zwany El Greco, urodził się na Krecie w 1541 roku. Opuścił ją w wieku 25 lat i najpierw przez dziesięć lat zgłębiał tajniki warsztatu włoskich mistrzów w Wenecji oraz w Rzymie. Tam dokonała się pierwsza radykalna metamorfoza jego sztuki. Pod wpływem dzieł Tycjana, Michała Anioła, Tintoretta wyzwolił się z kanonu bizantyjskiego malarstwa. Przestał malować ikony i zaczął tworzyć własne kompozycje. Potem przeniósł się do Hiszpanii, gdzie spędził 37 lat i odnalazł własny styl. Jego hiszpańskie manierystyczne obrazy łamią reguły renesansowej estetyki. Te niezwykle dynamiczne, wizyjne kompozycje łączą ekspresję z burzliwa duchowością i religijnym mistycyzmem. El Greco zmarł w Toledo w 1614 roku.
Inicjatorem polskiego Roku El Greca jest Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, w zbiorach którego znajduje się jedyny w naszym kraju obraz artysty „Ekstaza św. Franciszka" (ok. 1575 – 1580), w pełni oddające talent i styl malarza. Współorganizatorami Roku El Greca i naukowej konferencji są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Zamek Królewski.
Konferencję rozpoczną wykłady z architektury, malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego wygłoszone przez historyków sztuki z Hiszpanii, profesorów Uniwersytetów w Maladze i Sewilli: Rosario Camacho Martíneza, José Roda Peña, Álvaro Recio Mira,José Fernándeza Lópeza. Gość z Aten – prof. Eftychia Fountoulaki przypomni wczesny okres działalności malarza na Krecie. Także polscy naukowcy przedstawią wszechstronną analizę dorobku artysty, porównawcze studia malarstwa El Greca i innych malarzy oraz recepcję jego dzieła.
W czwartek obrady będą kontynuowane w Pałacu Ogińskich w Siedlcach. Konferencja to świetna okazja do popularyzacji polskiego dzieła El Greca w europejskich środowiskach naukowych. Podczas sesji w Siedlcach będzie o nim mówił ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor miejscowego Muzeum Diecezjalnego na wykładzie zatytułowanym „ Siedlecka Ekstaza św. Franciszka El Greca – obraz nieodkryty". Natomiast historyczki sztuki mgr Hanna Sygietyńska i dr Izabella Galicka opowiedzą o historii odkrycia obrazu (to one go odnalazły w latach 60. i postawiły hipotezę, że pochodzi z warsztatu El Greca).