Grupa studentów z wydziałów wzornictwa i konserwacji ASP odwiedziła w tym roku Bursę. Projekt był częścią wydarzeń organizowanych z okazji 600-lecia stosunków polsko-tureckich. Artyści przebywali zagranicą w sumie dwa tygodnie, mieli tam niepowtarzalną okazję poznania nieznanych już w innych częściach Europy sposobów barwienia i zdobienia tkanin oraz technik włókienniczych. Jedna z najbardziej oryginalnych – ebru - polega na specyficznym kolorowaniu wody i następnie przenoszeniu tego, co powstanie na tkaninę.
Akademia Otwarta - zobacz galerię zdjęć
- Pobyt w Bursie był inspiracją do powstania wielu ciekawych prac, które pokazywaliśmy tam w maju na wystawie – mówi „Rz" Dorka Budacz, kierowniczka projektu. - Uta Sienkiewicz, studentka pierwszego roku Katedry Mody, zaprojektowała kurtkę pilota wzorowaną na tureckich strojach. Przygotowała również, w formie komiksu, opowieść o lotniku, którego samolot rozbija się w Anatolii i w czasie pobytu w tej przepięknej krainie jego ubranie zaczyna przypominać noszone przez miejscowych ogromne płaszcze z filcu.
Wiele inspiracji znaleźli w Turcji studenci Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych. Alina Zięba w ramach swojej pracy dyplomowej zajmuje się średniowiecznym ornatem. Jest bardzo zniszczony, praktycznie w strzępkach, ale udało się stworzyć na wystawę jego replikę. Artystka zrekonstruowała wzór i jedna z tureckich fabryk wyprodukowała specjalnie dla niej 15 metrów cennego materiału. Proces konserwacji stroju może potrwać nawet dwa lata.
Dzisiaj o godz. 18.30 na Wydziale Wzornictwa przy ul. Myśliwieckiej 8 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy końcoworocznej. Będzie można zobaczyć tam część wystawionych w Turcji modowych prac. Druga, poświęcona konserwacji tkanin część zostanie zaprezentowana w październiku, w czasie otwarcia nowej siedziby ASP na Wybrzeżu Kościuszkowskim.